Co jest lepsze ebook czy książka papierowa? Jak je kupować w niskich cenach?

Autor: Anna Morawska

Ludzie często dzielą się na dwa obozy: czytelnicy książek elektronicznych albo papierowych. Czy jednak na pewno trzeba wybierać pomiędzy tymi dwoma rodzajami? Sprawdź, w jakich sytuacjach wygrywa nowoczesność (elektronika), a w jakich klasyka (papier). A przede wszystkim dowiedz się jak kupować książki, żeby nie zbankrutować.

Jak zaoszczędzić na kupowaniu książek?

Po pierwsze, zwróć uwagę na miejsce, w którym je kupujesz. Księgarnie internetowe mają z reguły konkurencyjne ceny w porównaniu do tych stacjonarnych. Wpływa na to m.in. fakt, że nie muszą wynajmować powierzchni sprzedaży. Ceny wydatków sklepu muszą się zwrócić w oferowanych przez niego produktach. Księgarnie online nie opłacają lokalu i związanych z nim rachunków, więc cena ich asortymentu jest niższa.

Kupując książki przez internet, oszczędzasz nie tylko pieniądze, ale również swój czas. Nie musisz wybiegać z pracy, by zdążyć przed zamknięciem sklepu — zakupy online zrobisz o dowolnej godzinie w każdy dzień tygodnia. 

W sklepie internetowym szybko znajdziesz daną książkę, wpisując jej tytuł w wyszukiwarkę. Znalezienie tej samej publikacji stacjonarnie jest często o wiele trudniejsze i bardziej czasochłonne. Wymaga dokładnego przyjrzenia się pozycjom ustawionym na półce i wielokrotnego przejścia się po sklepie. Często finalnie okazuje się, że pozycja, której szukasz, jest po prostu niedostępna w danej księgarni. Wtedy marnujesz czas nie tylko na chodzenie po sklepie, ale sam przyjazd do niego staje się bezcelowy. 

Kolejnym plusem księgarni online jest brak stania w kolejkach. Kto z nas nie czekał przynajmniej dziesięciu minut w niekończącym się orszaku do kasy?

Nie kupuj kota w worku

Przed zakupem książki warto przeczytać na jej temat kilka opinii na różnych portalach. Zmniejszysz tym samym prawdopodobieństwo zakupu lektury, która będzie słabo napisana albo nietrafiona w twój gust. W tym przypadku również wygrywają księgarnie internetowe. Kiedy zauważysz jakiś ciekawy tytuł, możesz od razu sprawdzić jego oceny. W sklepie stacjonarnym często brakuje na to czasu. 

Myślisz teraz, że pieniądze, które zaoszczędzisz na kupnie książki w księgarni online, wydasz na jej dostawę? Spokojnie, na to również jest rozwiązanie. Większość sklepów oferuje darmową wysyłkę po osiągnięciu określonej wartości zakupów. Nie kupuj więc pojedynczych pozycji, poczekaj, aż więcej tytułów przyciągnie twoją uwagę i dopiero złóż zamówienie.

Innym rozwiązaniem jest podpytanie znajomych i rodziny czy nie potrzebują jakiejś książki. Wspólne zamówienie obniży cenę wysyłki (podzielicie ją między sobą) lub całkowicie ją zniweluje (osiągnięcie próg darmowej dostawy).

Ciekawą opcją, dzięki której książki kupisz nawet 40% taniej, jest robienie zakupów w outletach. W księgarni internetowej https://ksiegarnia.pwn.pl/ znajdziesz poprzeceniane książki z różnych kategorii. Do outletu trafiają książki ze zwrotów. Mogą mieć lekkie zadrapania albo zagięcia, które nie przeszkadzają w czytaniu.

Książki papierowe — jakie mają zalety?

Lekturze klasycznych książek towarzyszy niezwykły klimat. Udany wieczór wielu wielbicieli czytelnictwa to często deszczowa, jesienna pogoda, ciepły koc i książka. Specyficzny zapach jej stron i charakterystyczny szelest przy ich przewracaniu — to odczucia zmysłowe, których ebook nigdy nie zastąpi. 

Inną zaletą książek papierowych jest to, że łatwiej się z nich uczyć. Zaznaczaj w nich ważne fragmenty lub podkreślaj je kolorowymi mazakami. Dzięki temu przy powtarzaniu materiału łatwo i szybko do nich wrócisz. 

Mocną stroną tradycyjnych książek jest też to, że po przeczytaniu możesz je sprzedać. To dobra opcja, jeśli masz małe mieszkanie lub kiedy po prostu wiesz, że nie sięgniesz po raz kolejny po dany tytuł albo kiedy potrzebujesz dodatkowego zastrzyku gotówki.

Papierowa książka to również świetny prezent. Nawet po przeczytaniu, odstawiona na półkę, będzie o nas przypominała osobie, którą obdarzyliśmy.

W jakich sytuacjach sprawdzi się ebook?

Spędzasz samotny wieczór w domu i zastanawiasz się, czym zająć ten wolny czas? A może szukasz jakiejś rozrywki na długą podróż pociągiem albo autobusem? Ogromną zaletą ebooków, czyli książek elektronicznych, jest to, że otrzymasz je już kilka chwil po zamówieniu. Dzięki temu możesz zacząć czytać nową książkę zawsze wtedy, kiedy najdzie cię na to ochota, albo kiedy zauważysz jakiś ciekawy tytuł w internecie. 

Pamiętaj również, że do lektury ebooków nie potrzebujesz specjalnego urządzenia. Równie dobrze sprawdzi się telefon czy komputer. Czytasz na przerwach w pracy albo czekając na autobus? Na telefonie w kilka sekund otworzysz swoją ulubioną książkę.

Ebooki to także świetne rozwiązanie dla osób, które lubią czytać podczas picia kawy, herbaty lub w trakcie jedzenia. Nie musisz się obawiać o to, że zabrudzisz strony książki, albo ją zniszczysz. Oczywiście i tak zwróć uwagę na to, żeby nie wylać na sprzęt elektroniczny żadnego płynu.

Pamiętaj, że nie musisz decydować się na lekturę, tylko jednego rodzaju książek. Dopasuj je do sytuacji. Może jakiś tytuł jest dostępny w formie elektronicznej, a w papierowej jest aktualnie wyprzedany? Otwartość na różne formy czytania pozwoli ci być na bieżąco z ciekawymi tytułami!

Artykuł powstał we współpracy z ksiegarnia.pwn.pl

Dodaj komentarz