Dlaczego warto czytać komiksy?

Autor: Anna Morawska

Dlaczego warto czytać powieści graficzne? Bo to przyjemność dla oka i umysłu. Powód rozrywki nie jest dla Ciebie wystarczający? W poniższym tekście znajdziesz szereg argumentów, które mogą potwierdzać, że czytanie komiksów jest wzbogacające i równie korzystne dla emocji i wyobraźni, co sięganie po literaturę w klasycznej formie. Warto czytać komiksy już od najmłodszych lat!

Komiksy są źródłem inspiracji i pozwalają zrozumieć różne aspekty życia

Komiksy to świetny sposób na rozpoczęcie książkoterapii. Ich forma i ilustracje od razu przyciągają uwagę dzieci, a historie przeplatając się z krótkimi dialogami, pozwalają szybko zapoznać się z bohaterami oraz wyobrazić sobie, co się zdarzyło. Czasem też pozwalają na zidentyfikowanie się z problemami postaci i wgłębienie w swoje emocje. To może być kojące podczas przepracowywania traum. Takie mądre komiksy o emocjonalnej, niekiedy bardzo trudnej tematyce znajdziesz na przykład w sieci Empik.

Komiksy to świetny sposób na rozwijanie pamięci i kreatywności

Zawsze warto zachęcać dziecko do czytania komiksów, bo to doskonałe ćwiczenie dla mózgu! Komiksy mogą być bardziej interesujące niż książki dla dzieci, ponieważ są bogato ilustrowane i zwyczajnie bywają ciekawsze. Utrzymują uwagę na dłużej niż czysty tekst, przez co są dobrą formą literatury również dla osób dorosłych z problemem utrzymania uwagi.

Komiksy są łatwiejsze w przyswojeniu niż zwykłe książki. Jeśli ktoś nie lubi literatury, może przełamać swój opór i właśnie dzięki komiksom pokochać czytanie! Powieści graficzne mogą też być pomocne podczas pierwszych prób samodzielnego czytania – dziecko śledząc tekst, łatwiej zapamiętuje wzór prostych słów w dymkach.

Fani komiksów tworzą wspólnotę

Komiksy można czytać samodzielnie, ale ich lepsze poznawanie i zrozumienie wymaga czasem dyskusji z innymi osobami. Dlatego fani Thorgala, Wiedźmina, Kajka i Kokosza czy Spidermana często się zrzeszają w lokalnych społecznościach. To dobra okazja dla introwertyków, by poznać nowych przyjaciół, w dodatku o zbliżonych zainteresowaniach. Każdy powód jest dobry, by sięgnąć po dobrą powieść graficzną.

Dodaj komentarz