Nauka w szkole policealnej – jak to wygląda w praktyce?

Autor: Anna Morawska

Koniec nauki w liceum zawsze wiąże się z jednym, niezwykle istotnym pytaniem – co dalej? Rynek pracy ewoluuje jak żywy organizm i wbrew pozorom, uzyskanie dyplomu szkoły wyższej wcale nie daje gwarancji podjęcia zatrudnienia w wymarzonym zawodzie.

Żeby nie musieć martwić się o przyszłość, trzeba zdobyć uprawnienia do podjęcia pracy w zawodzie, na który aktualnie jest największy popyt. Taką szansę daje szkoła policealna. Gdańsk, podobnie jak inne duże i średnie miasta, stwarza niezwykle dogodne warunki do podjęcia dalszej nauki w takiej placówce.

Młodzi ludzie kończący liceum nie znajdują w komfortowym położeniu na niełatwym i wymagającym rynku pracy. Nie mają kierunkowego wykształcenia ani doświadczenia zawodowego, czyli dwóch czynników, które określają szanse na podjęcie zatrudnienia. Nie każdy może lub chce kontynuować naukę w szkole wyższej. Inna sprawa, dyplom licencjata lub magistra nie ma już takiej „mocy sprawczej”, jak jeszcze kilkanaście lat temu. Na szczęście nie jest to beznadziejne położenie, bo szkoła policealna w Gdańsku umożliwia zdobycie kwalifikacji pozwalających podjąć dobrze płatną pracę.

Jak wygląda nauka w szkole policealnej?

Zajęcia w szkole policealnej, podobnie jak w liceum, rozpoczynają się we wrześniu i kończą w czerwcu. Naukę w takiej placówce mogą rozpocząć absolwenci szkół średnich, przy czym należy podkreślić, że pozytywny wynik egzaminu maturalnego nie jest wymagany. Nie można nie wspomnieć, że nie istnieje coś takiego jak górna granica wiekowa kandydata. Oznacza to, że także osoby dorosłe, które chcą poszerzyć swoje kwalifikacje lub zdobyć nowy zawód, mogą skorzystać z oferty tych placówek.

W trakcie trwania semestrów, słuchacze zdobywają wiedzę teoretyczną, a w wielu szkołach (jeżeli wymaga tego kierunek) uczestniczą także w zajęciach praktycznych. Trzeba jednak wiedzieć, że szkoły policealne nie przygotowują do egzaminu maturalnego i nie umożliwiają jego zdawania. Jedyny „sprawdzian kompetencji” to końcowy egzamin zawodowy, którego pozytywny wynik jest gwarancją otrzymania stosownego dyplomu.

Ile kosztuje nauka w szkole policealnej?

Na postawione wyżej pytanie nie da się odpowiedzieć w sposób jednoznaczny. O wysokości opłat decyduje dana szkoła policealna. Gdańsk jest dużym miastem, w którym można znaleźć wiele takich placówek, zarówno bezpłatnych, jak i niepublicznych. Warto jednak pamiętać, że liczba miejsc na bezpłatnych kierunkach jest ograniczona, a niektóre z nich są mocno oblegane. Warto więc pospieszyć się z podjęciem decyzji.

Dodaj komentarz