Tuzin, mendel, kopa – czyli ile?

Autor: Anna Morawska

Mimo tego, że określenie „tuzin” wciąż jest często spotykane, w powszechnym użyciu pojawia się znacznie dawniej niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Jednak wiele z wyrażeń na które mogliśmy natrafić jeszcze na początku XX wieku, właściwie bezpowrotnie zniknęło z języka polskiego i sprawia nie lada problem przy interpretowaniu tekstów. Jakie miary warto znać?

Tuzin – czyli dwanaście

Tuzin to najpowszechniej spotykana dawna miara, np. na przy zakupie jajek. Oznacza po prostu dwanaście sztuk i pochodzi najprawdopodobniej z Mezopotamii i aramejskiego systemu liczbowego, który jest podstawą dwunastkowego systemu liczbowego. Samo słowo tuzin wywodzi się od łacińskiego duodecym.

Kopa – czyli sześćdziesiąt

Kopa czyli 60 sztuk, co równa się 4 mendlom lub 5 tuzinom. Kopa jako liczba zniknęła z użytku w języku polskim na koniec XIX wieku, wciąż pojawia się jednak w wyrażeniu „kopa lat”, oznaczającym „wiele lat”.

Mendel – czyli piętnaście

Mendel czyli 15 sztuk. Mendel, podobnie jak kopa, właściwie zanikł na koniec XIX wieku, pojawia się jedynie jako określenie 15 jajek.

Gros – tuzin tuzinów

Gros czyli 144 sztuki. Gros to określenie na przemnożenie tuzinów (12×12), dawniej używane głównie w określaniu liczby produktów rolnych.

Inne staropolskie miary

  • Izba czyli 40 sztuk
  • Wielka setka czyli 120 sztuk
  • Sztyga czyli 20 sztuk
  • Wielki tysiąc czyli 1440 sztuk
  • Wielki gros czyli 1728 sztuk – tuzin grosów (12×144)

Dodaj komentarz