Obraz Polski i Polaków. Omów zagadnienie na podstawie znanych Ci fragmentów Kazań sejmowych Piotra Skargi. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.

W polskiej literaturze bardzo wiele jest przykładów snucia refleksji i naszym narodzie i rodakach. Na przestrzeni wielu epok różni autorzy różnie patrzyli na swój kraj, charakteryzowała ich różnorodność perspektyw oraz motywacji. Istnieje jednak stały zestaw cech, który przewija się w większości takich dzieł. Jest to mieszanka cech negatywnych i pozytywnych, która stanowi bardzo barwny obraz naszego narodu. 

Refleksje o polskich wadach narodowych. Omów zagadnienie na podstawie znanych Ci fragmentów Kazań sejmowych Piotra Skargi. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.

Jak każdy naród, Polacy posiadają swoje wady i zalety. Posiadamy wiele cech, z których możemy być dumni, lecz także niestety wiele wad, które nieprzepracowane, od setek lat przyczyniają się do niezbyt fortunnego stanu społecznego Polski. Polacy przeszli w ciągu wieków bardzo wiele, jednak trudno uniknąć wrażenia, że przynajmniej niektórych nieszczęść narodowych byliby w stanie uniknąć, gdyby w porę spojrzeli krytycznym okiem na samych siebie.