Hamlet – streszczenie

Hamlet Williama Szekspira to jeden z najsłynniejszych, najważniejszych i najbardziej legendarnych dramatów w historii literatury światowej. Złożoność fabuły, dokładność w portretowaniu psychologicznym bohaterów, akcja, która odsłania najbardziej mroczne i wstydliwe prawdy o ludzkich motywacjach i namiętnościach – wszystko to sprawia, że sztuka angielskiego mistrza dramatu do dziś jest wystawiana w teatrach na całym świecie, interpretowana na nowo i wciąż zdobywa rzesze nowych wielbicieli. Hamlet stał się przedmiotem zainteresowania nie tylko filologów i wielbicieli teatru, lecz także psychologów i socjologów, którzy stworzyli mnóstwo teorii i nowoczesnych interpretacji dzieła, na które faktycznie można patrzeć z bardzo różnych perspektyw. Hamlet to zdecydowanie jedno z tych dzieł, których po prostu nie wypada nie znać, jeśli chce się w pełni być uczestnikiem i odbiorcą kultury i sztuki światowej. 

Hamlet – plan wydarzeń

Bernardo, Horacy i Marcellus, wartownicy, rozmawiają o tym, że od kilku nocy na murach zamku pojawia się duch zmarłego króla.  Duch pojawia się po raz kolejny, lecz nie udaje mu się nic powiedzieć i odchodzi przed świtem.  Wartownicy postanawiają poinformować o całym zajściu Hamleta. Nowy król Klaudiusz, wyraża żal po śmierci poprzedniego króla i sam zasiada na tronie, a za żonę bierze wdowę po zmarłym bracie.

Co sprawia, że człowiek nie może w pełni decydować o własnym losie? W pracy odwołaj się do: lektury obowiązkowej, innego utworu literackiego oraz wybranych kontekstów.

Los to bardzo niejednoznaczne pojęcie. Oznacza pewien schemat, w który rzekomo wpisane jest nasze życie. W XXI wieku dominuje przeświadczenie o tym, że to my mamy główny wpływ na swój los i każdy z nas może kształtować swoje życie w taki sposób, jaki uważa za najbardziej słuszny. Nie zawsze jednak takie podejście było popularne, a definicje losu, jak i jego postrzeganie w społeczeństwie zmieniało się w zależności od czasów i mód, zarówno intelektualnych, jak i religijnych. 

Różne postawy wyrażające miłość do ojczyzny. W pracy odwołaj się do: lektury obowiązkowej, innego utworu literackiego oraz wybranych kontekstów.

Ojczyzna to pojęcie trudne do jednoznacznego zdefiniowania, a jego znaczenia potrafią różnić się w zależności od światopoglądu człowieka, czasów i sytuacji polityczno-historycznej danej epoki. Bardzo trafnie zauważa to i charakteryzuje literatura polska, która – poprzez skomplikowaną historię naszego kraju na przełomie ostatnich kilku wieków – wiele miała okazji do refleksji na ten temat. Czytając ją, dostrzec możemy wiele różnych postaw, które mogą w rozmaity sposób wyrażać miłość do ojczyzny. 

Indywidualnie czy we współpracy z innymi? Która droga do realizacji celów życiowych jest skuteczniejsza? W pracy odwołaj się do: lektury obowiązkowej, innego utworu literackiego oraz wybranych kontekstów.

Popularne jest w dzisiejszych czasach podejście do życia, w którym stawia się na indywidualny rozwój, samodzielność w dążeniu do celów. Człowiek jest jednak „zwierzęciem stadnym” i nawet jeśli jest w stanie osiągnąć swoje zamiary w pojedynkę, to nie zawsze jest w stanie samodzielnie podtrzymać swój sukces, albo po prostu docenić się za jego osiągnięcie. Literatura różnych epok wydaje się podpowiadać, że zawsze lepszym pomysłem jest działanie w grupie, ponieważ zwyczajnie łatwiej jest wówczas pokonywać trudności oraz nie poddawać się w chwilach zwątpienia. 

Jakie czynniki wpływają na uleganie przez ludzi różnym przemianom wewnętrznym? W pracy odwołaj się do: lektury obowiązkowej, innego utworu literackiego oraz wybranych kontekstów.

Podobno statystycznie człowiek zmienia się całkowicie w ciągu siedmiu lat. Każdy z nas jest zupełnie inna osobą, niż siedem lat temu. Tyle bowiem ma trwać biologiczny proces wymiany wszystkich komórek w naszym ciele. Inaczej jest z psychiką. Ona również ulega zmianom, ale chyba trudniej byłoby wyliczyć jej średnią częstotliwość dla wszystkich ludzi. Niektórzy bowiem potrafią trwać w swoich błędnych przekonaniach przez całe życie, nie widząc w tym nic złego, inni zmienią swoje nastawienie do rzeczywistości oraz światopogląd z dnia na dzień, pod wpływem wystarczająco silnego impulsu zewnętrznego. Tymi ostatnimi przypadkami najchętniej interesują się twórcy literatury różnych epok. 

O czym jest lektura „Chłopcy z Placu Broni”

Książka „Chłopcy z Placu Broni” koncentruje się na grupie chłopców, którzy bawią się w wojsko. Kradzież chorągiewki z fortu na Placu Broni staje się powodem konfliktu z chłopcami z Ogrodu Botanicznego. Wydarzenia przeplatają się z intrygami, zdradami, ale także bohaterskimi czynami i postawami pełnymi honoru. Plac Broni symbolizuje małą ojczyznę, a obrona tego miejsca staje się lekcją patriotyzmu, przyjaźni i wolności. Te wartości nadają powieści „Chłopcy z Placu Broni” ponadczasowy charakter.

Asiunia – streszczenie

Asiunia Joanny Papuzińskiej to powieść niejednorodna. Z jednej bowiem strony opowiada o II wojnie światowej – najbardziej brutalnym okresie w historii dziejów ludzkości, z drugiej przedstawia ten czas z perspektywy dziecka. To daje dwojaki efekt. Z jednej strony czytelnik ma okazje uświadomić sobie, że nawet tak niewinne istoty jak kilkuletnie dzieci musiały uczestniczyć w koszmarze wojny, z drugiej jednak widzi, jak wyobraźnia i naiwność dziecka potrafi poradzić sobie nawet z największymi okropnościami życia. 

Asiunia – plan wydarzeń

Asiunia żyje z rodziną w Warszawie. Pięciolatka zostaje odseparowana od rodziny. Dziewczynka trafia do domu na ulicę Filtrową i zaprzyjaźnia się z Elką. Asiunia zostaje przeniesiona do domu cioci Oli, zwanej przez nią również Tygrysem.

Jakie postawy przyjmuje człowiek wobec zła? Omów zagadnienie na podstawie Dżumy Alberta Camusa. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.

Zło nie jest wyłącznie wymysłem biblijnym czy kościelnym straszakiem dla dzieci. Zło wydarza się wszędzie wokół nas i jest siłą równoważną wobec dobra. Trudno byłoby uzasadnić istnienie jednego bez drugiego. Na samo istnienie zła nie jesteśmy w stanie niestety nic poradzić. Nie wiemy nawet, jakie formy owo zło może jeszcze przyjąć w naszym życiu.