Jak potoczyłyby się losy Janka Muzykanta, gdyby dostał wymarzone skrzypki? Napisz opowiadanie z prawdopodobnymi zdarzeniami, osadź je w czasach z lektury

Jan zamknął oczy i powoli wziął głęboki oddech. Czuł jak powietrze powoli przepływa przez jego drogi oddechowe i wypełnia mu płuca. „Do tego miejsca doprowadziło mnie wszystko, co przeżyłem”, pomyślał. Otworzył oczy i wypuścił powietrze równie powoli. Zobaczył przed sobą dwie części ciemnej i ciężkiej kurtyny, które rozdzierał pasek jasnego światła.

Czego uczy nas historia Janka Muzykanta?

Janko Muzykant to jedna z najsłynniejszych nowel autorstwa Henryka Sienkiewicza. To opowieść o chłopcu, który od momentu urodzenia naznaczony był pewnego rodzaju nieszczęściem, ale otrzymał przy tym niesamowity dar – dar słyszenia całego świata jako muzyki.

Janko Muzykant – charakterystyka

Janko Muzykant to tytułowy bohater noweli autorstwa Henryka Sienkiewicza, który od ponad stu lat pozostaje jednym z najpopularniejszych i najbardziej wzruszających bohaterów polskiej nowelistyki. Jego postać uświadamia nam, że wokół nas mogą być osoby wybitne, których nie dostrzegamy, a z których może nawet drwimy lub je lekceważymy. Sienkiewicz stara się pokazać, że takim osobom trzeba pomóc, ponieważ mogą stać się dzięki tej pomocy naprawdę wybitne. 

Janko Muzykant – streszczenie

Janko Muzykant to jedna z najsłynniejszych polskich noweli nie tylko autorstwa Henryka Sienkiewicza, lecz w ogóle w literaturze. To wzruszająca historia małego chłopca, którego jedyną fascynacją była muzyka, lecz przez ubóstwo nie był w stanie rozwijać swojej pasji.

Janko Muzykant – plan wydarzeń

Janko rodzi się, lecz akuszerki nie dają ani jemu, ani jego matce szans na przeżycie. Dzieje się jednak inaczej. 

Janko dorasta. Wyróżnia się słabym zdrowiem, ogólnym nierozgarnięciem oraz miłością do muzyki, którą słyszy wszędzie wokół siebie.