Krytyka, ośmieszanie, demistyfikacja – wady i przywary ludzkie, z którymi walczyli twórcy w różnych epokach. W pracy odwołaj się do: wybranej lektury obowiązkowej, innego utworu literackiego oraz wybranych kontekstów.

Każdy z nas lubi os obie myśleć w sposób pozytywny. Nie lubimy się mierzyć ze swoimi wadami, przywarami, słabostkami – wypieramy je, chcąc czuć się dobrze ze samymi sobą. Nie zmienia to jednak faktu, że nikt z nas nie jest idealny i każdy posiada swoje strony, za którymi nie przepada i którymi raczej nie pochwaliłby się w gronie znajomych.

Satyryczny wizerunek grzesznej ludzkiej natury. Omów zagadnienie na podstawie znanych Ci fragmentów Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.

Ludzka natura ze wszystkimi swoimi grzesznymi niedoskonałościami to jeden z głównych motywów literatury, odkąd tylko ta zaczęła powstawać. Komu bowiem mieliby przyglądać się uważnie pisarze i artyści, jeśli nie samym sobie, a w ten sposób także innym ludziom, w gruncie rzeczy podobnym do siebie nawzajem.

Średniowieczne kreacje obrazu społeczeństwa. Omów zagadnienie na podstawie znanych Ci fragmentów Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.

Średniowieczne społeczeństwa odznaczały się dużo różnorodnością pod wieloma względami. Państwa składały się z wielu narodów podzielonych nie tylko na wyznania, lecz także na klasy społeczne, grupy różniące się od siebie pod względem majątkowym, itd. Strzeliste katedry sąsiadowały z dzielnicami żebraków, a arystokratyczne zamki z domami krytyki strzechą.

Groza i komizm w obrazie śmierci. Omów zagadnienie na podstawie znanych Ci fragmentów Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.

Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią to jeden z najpopularniejszych utworów średniowiecznych o tematyce funeralnej. Motyw śmierci był jednym z głównych motywów poruszanych przez twórców w czasach „ciemnych wieków”.