Wydanie swojej książki – na własną rękę czy z wydawnictwem?

Autor: Anna Morawska

W pewnym momencie swojej kariery każdy debiutujący autor literacki stanie przed wyborem – czy powinien wydać swoją pierwszą książkę na własną rękę, czy może odpowiedniejsza będzie współpraca z wydawnictwem? W dzisiejszym artykule podpowiemy, czym charakteryzują się obie opcje i która z nich dla autorów wkraczających na rynek może okazać się najkorzystniejsza.

Polski rynek wydawniczy daje dziś różne możliwości publikacji książki i wypuszczenia jej do sprzedaży. Poza modelem standardowym, tradycyjnym, w którym to oficyna przejmuje całą odpowiedzialność za koszty i procesy wydawnicze, istnieją również opcje, w których autor bierze udział zarówno w inwestycjach finansowych, jak i działaniach publishingowych. Decyzja, którą z dostępnych opcji wybrać, powinna być przemyślana. Wydanie książki na własną rękę i wydanie jej z wydawnictwem znacząco się od siebie różnią.

Self-publishing – jak działa i o czym trzeba wiedzieć?

Pierwsza z dróg to self-publishing. Jak wskazuje nazwa – jest to model, w którym autor wydaje książkę całkowicie samodzielnie. Warto zaznaczyć, że jest to przy okazji najbardziej niezależna forma wydawnicza, w której to autor podejmuje wszelkie decyzje związane z publikacją dzieła, jego promocją czy sprzedażą. Na żadnym z etapów nie ma miejsca współpraca z oddzielnym wydawnictwem.

Autorzy, którzy podejmują się wydania książki w modelu self-publishingu, muszą być gotowi na szereg wyzwań i podwyższone ryzyko swojej inwestycji. Jako że to oni ponoszą wszystkie koszty związane z publikacją utworu (a więc takie jak np. druk, składanie, korekta, projekty ilustracji, marketing, itp.), przy słabym przyjęciu książki ryzykują utratą całego kapitału. Co więcej – o sukcesie przesądzać tu będą takie kwestie jak doświadczenie na rynku wydawniczym, wiedza, poświęcony czas oraz wzmożona praca nad procesem wydawniczym. Nie bez znaczenia pozostaje także samo nazwisko autora – najpopularniejsze postaci polskiej literatury lub twórcy, którzy zdołali zbudować wokół siebie społeczność wielbicieli, będą mieli większe szanse na sukces sprzedażowy.

Wydanie książki z wydawnictwem – którą opcję wybrać i dlaczego?

Z drugiej strony autorzy mają możliwość wydania swojego dzieła przy pomocy wydawnictwa. W zależności od postawionego celu (wydanie książki samo w sobie LUB wydanie książki, jej promocja i sprzedaż), mogą zdecydować się na:

  • vanity publishing – w którym autor ponosi wszelkie koszty wydawnicze i płaci tzw. fee wydawnictwu za przygotowanie książki,
  • subsydiację wydawniczą – która jest przykładem wzajemnej współpracy i obopólnych inwestycji między autorem i wydawnictwem.

W przypadku vanity publishingu należy mieć na uwadze fakt, że rola wydawnictwa zakończy się na wydrukowaniu książki i nadaniu jej numeru ISBN. Wszelkie kwestie dodatkowe takie jak korekta treści, marketing, dystrybucja czy sprzedaż nie są niestety wliczone w zazwyczaj wysoką cenę zlecenia.

Inaczej sprawa wygląda w przypadku subsydiacji wydawniczej. Jako że model ten zakłada wspólne inwestycje finansowe na rzecz publikacji książki, to zarówno twórcy jak i oficynie zależeć będzie, by cechowała się ona jak najwyższą jakością i poziomem atrakcyjności dla czytelnika. W związku z tym zarówno wydawnictwo, jak i autor, dzieląc się ryzykiem inwestycyjnym, będą działali dla dobra projektu, angażując swoje zasoby.

Jak można zauważyć, dla autorów początkujących i dopiero debiutujących na rynku literackim w Polsce najbardziej sprzyjającą z dróg może okazać się subsydiacja wydawnicza. Dzięki niej będą mogli polegać na profesjonalnym podejściu wydawnictwa, zdobyć cenne doświadczenie i wiedzę, a poza tym nie będą obarczeni pełnym ryzykiem związanym z inwestycją kapitału.

Decydując się na publikację subsydiowaną, należy pamiętać jednak, że kluczowy będzie tu wybór odpowiedniego wydawnictwa. W Polsce godnym wyróżnienia może być wydawnictwo Novae Res, które w publishingu subsydiowanym działa od lat, pomagając autorom mniej i bardziej znanym odnosić sukcesy marketingowe i sprzedażowe. Opinie o Novae Res potwierdzają skuteczność i profesjonalizm oficyny.

artykuł powstał przy współpracy z novaeres.pl

Dodaj komentarz