Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi – streszczenie

Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi to jedna z najpopularniejszych powieści z nurtu młodzieżowo-przygodowego ostatnich dekad w Polsce. Historia trójki niezwykłych nastolatków obdarzonych inteligencją oraz zdolnościami nadprzyrodzonymi, którzy poszukują duchów, walczą z gangiem robotów czy odkrywają tajemnice ukrytych skarbów – wszystko to tworzy barwną mozaikę fabularną, w której nawet najbardziej wymagający młodzi czytelnicy na pewno znajdą coś dla siebie. Rafałowi Kosikowi udało się skomponować świat, w który młodzież potrafi wejść z łatwością i satysfakcją. Wartka akcja przenika się tutaj z przedstawianiem wartości, których przekazanie młodym ludziom staje się w dzisiejszych czasach coraz trudniejsze. Tym większą rolę odgrywają więc powieści takie jak Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi. 

Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi – streszczenie krótkie

Felix, Net i Nika to trójka nastolatków, którzy trafiają do jednej klasy w gimnazjum. Splot zbiegów okoliczności (zarówno fortunnych, jak i mało przyjemnych) zbliża do siebie tę trójkę, która zaczyna przeżywać wiele ciekawych przygód. Zaczynają od rozprawienia się ze szkolnymi złodziejami, którzy uprzykrzają życie innym. Przy pomocy nowoczesnych wynalazków (wynalazcą jest ojciec Felixa) odkrywają ich kryjówkę i zwracają łupy poszkodowanym. Ojciec Neta jest z kolei programistą, co wykorzystuje jego syn i stara się zaprząc program komputerowy do napisania za niego klasówki z geografii, co kończy się wyciekiem programu do sieci i reprymendą jego ojca. 

Bohaterowie napotykają na swojej drodze również najprawdziwsze duchy, które udaje im się obłaskawić również dzięki nowoczesnej technologii. Zjawy wyjawiają dzieciom tajemnicę o spoczywającej na strychu szkolnym kabinie samolotu, który rozbił się tu w czasie wojny. Dzieci odnajdują kabinę, która zostaje wyniesiona ze szkoły, a od dyrektora słyszą historię o tym, że samolotem małżeństwo z małym dzieckiem próbowało uciec przed wojną. 

Felix, Net i Nika są prawdziwymi poszukiwaczami przygód i skarbów, które odnajdują np. w zamku na Kociej Skale w czasie szkolnej wycieczki, albo w podziemiach nowoczesnego biurowca, gdzie wcześniej stał kościół. W tym kościele żołnierze ukryli kosztowności wydobyte dopiero przez Felixa, Neta i Nikę. Przy okazji bardzo niemiłej sytuacji na wycieczce do Zakopanego, chłopcy dowiadują się prawdy o ojcu Niki oraz o jej paranormalnych zdolnościach. Dzięki nim zresztą wychodzą cało ze spotkania z UFO. 

Ojciec Felixa twierdzi jednak, że UFO jest tajnym rządowym projektem, dlatego jego zdjęcia zrobione w górach należy zniszczyć. Część zdjęć zdążyła zostać jednak wykradziona przez Mortena – dowódcę Gangu Niewidzialnych Ludzi, którego furgonetka dziwnym zbiegiem okoliczności często pojawiała się tam, gdzie byli akurat Felix, Net i Nika. 

Za pomocą zjaw szkolnych bohaterowie dowiadują się o istnieniu dziennika profesora Kuszmińskiego, który jednak również może znajdować się w posiadaniu Mortena, swoją siedzibę mającego w Silver Tower. Dzieci udają się tam i stają twarzą w twarz z wrogiem. Gang Niewidzialnych Ludzi okazuje się być złożony z robotów, które dzieciom udaje się unieszkodliwić. Podstępem zmuszają również samego Mortena do stworzenia specjalnego programu, dzięki któremu mogą go ujarzmić. Po zwycięstwie uciekają z miejsca zdarzenia i dopiero dzięki sile woli Niki, odzyskują dziennik profesora Kuszmińskiego. Dzieci zostają uratowane przez pana Polona, który przybywa po nie na latającym pojeździe. 

Bohaterowie przed świętami Wielkanocy puszczają w szkole film, który ma za zadanie upokorzyć szkolnego złodzieja i rozrabiakę – Marcela. 

W Lany Poniedziałek wszyscy bohaterowie gromadzą się w domu państwa Polonów, by wspólnie oglądać lądowanie na Marsie pojazdu, przy którym pracowali zarówno ojciec Felixa, jak i ojciec Neta. Pojazd sprawuje się wzorowo, jednak w pewnym momencie napotyka na przeszkodę, którą udaje mu się pokonać właściwie tylko cudem. Po chwili dla wszystkich staje się jasne, że to Nika swoją siłą umysłu pomogła łazikowi na Marsie. 

Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi – streszczenie szczegółowe

Na samym wstępie widzimy scenę z tego, jak członkowie Gangu Niewidzialnych Ludzi dokonują udanego napadu na bank, a potem uciekają z miejsca zdarzenia. 

Felix, Net i Nika rozprawiają się ze szkolnymi złodziejami

Powieść rozpoczyna się od momentu, w którym uczniowie klasy IA gimnazjum im. Stefana Kuszmińskiego, spóźniają się na jedną z pierwszych lekcji roku szkolnego. Felix zostaje okradziony z kieszonkowego przez szkolnych rozrabiaków – Marcela oraz Rubena. Felix okazuje się niejedynym okradzionym, więc wraz z dwójką przyjaciół postanawia ukarać złodziei przy pomocy wynalazków jego ojca. Na szkolnym strychu gromadzą sprzęt, a potem zastawiają pułapkę na złodziejaszków. Przynętą ma być latarka. Kryjówkę i miejsce gromadzenia łupów odkryć ma specjalny helikopter z kamerą, jednak ten zostaje skonfiskowany przez sprzątaczkę. Kryjówkę odkrywa Nika, która robi zdjęcia i umieszcza je na tablicy szkolnej. Dzięki kamerze z odzyskanego helikoptera Netowi udaje się zarejestrować furgonetkę Gangu Niewidzialnych Ludzi, jednak ująć udaje się tylko jej kierowcę. 

Dodaj komentarz

x