Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi – streszczenie

Autor: Grzegorz Paczkowski

Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi to jedna z najpopularniejszych powieści z nurtu młodzieżowo-przygodowego ostatnich dekad w Polsce. Historia trójki niezwykłych nastolatków obdarzonych inteligencją oraz zdolnościami nadprzyrodzonymi, którzy poszukują duchów, walczą z gangiem robotów czy odkrywają tajemnice ukrytych skarbów – wszystko to tworzy barwną mozaikę fabularną, w której nawet najbardziej wymagający młodzi czytelnicy na pewno znajdą coś dla siebie. Rafałowi Kosikowi udało się skomponować świat, w który młodzież potrafi wejść z łatwością i satysfakcją. Wartka akcja przenika się tutaj z przedstawianiem wartości, których przekazanie młodym ludziom staje się w dzisiejszych czasach coraz trudniejsze. Tym większą rolę odgrywają więc powieści takie jak Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi. 

Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi – streszczenie krótkie

Felix, Net i Nika to trójka nastolatków, którzy trafiają do jednej klasy w gimnazjum. Splot zbiegów okoliczności (zarówno fortunnych, jak i mało przyjemnych) zbliża do siebie tę trójkę, która zaczyna przeżywać wiele ciekawych przygód. Zaczynają od rozprawienia się ze szkolnymi złodziejami, którzy uprzykrzają życie innym. Przy pomocy nowoczesnych wynalazków (wynalazcą jest ojciec Felixa) odkrywają ich kryjówkę i zwracają łupy poszkodowanym. Ojciec Neta jest z kolei programistą, co wykorzystuje jego syn i stara się zaprząc program komputerowy do napisania za niego klasówki z geografii, co kończy się wyciekiem programu do sieci i reprymendą jego ojca. 

Bohaterowie napotykają na swojej drodze również najprawdziwsze duchy, które udaje im się obłaskawić również dzięki nowoczesnej technologii. Zjawy wyjawiają dzieciom tajemnicę o spoczywającej na strychu szkolnym kabinie samolotu, który rozbił się tu w czasie wojny. Dzieci odnajdują kabinę, która zostaje wyniesiona ze szkoły, a od dyrektora słyszą historię o tym, że samolotem małżeństwo z małym dzieckiem próbowało uciec przed wojną. 

Felix, Net i Nika są prawdziwymi poszukiwaczami przygód i skarbów, które odnajdują np. w zamku na Kociej Skale w czasie szkolnej wycieczki, albo w podziemiach nowoczesnego biurowca, gdzie wcześniej stał kościół. W tym kościele żołnierze ukryli kosztowności wydobyte dopiero przez Felixa, Neta i Nikę. Przy okazji bardzo niemiłej sytuacji na wycieczce do Zakopanego, chłopcy dowiadują się prawdy o ojcu Niki oraz o jej paranormalnych zdolnościach. Dzięki nim zresztą wychodzą cało ze spotkania z UFO. 

Ojciec Felixa twierdzi jednak, że UFO jest tajnym rządowym projektem, dlatego jego zdjęcia zrobione w górach należy zniszczyć. Część zdjęć zdążyła zostać jednak wykradziona przez Mortena – dowódcę Gangu Niewidzialnych Ludzi, którego furgonetka dziwnym zbiegiem okoliczności często pojawiała się tam, gdzie byli akurat Felix, Net i Nika. 

Za pomocą zjaw szkolnych bohaterowie dowiadują się o istnieniu dziennika profesora Kuszmińskiego, który jednak również może znajdować się w posiadaniu Mortena, swoją siedzibę mającego w Silver Tower. Dzieci udają się tam i stają twarzą w twarz z wrogiem. Gang Niewidzialnych Ludzi okazuje się być złożony z robotów, które dzieciom udaje się unieszkodliwić. Podstępem zmuszają również samego Mortena do stworzenia specjalnego programu, dzięki któremu mogą go ujarzmić. Po zwycięstwie uciekają z miejsca zdarzenia i dopiero dzięki sile woli Niki, odzyskują dziennik profesora Kuszmińskiego. Dzieci zostają uratowane przez pana Polona, który przybywa po nie na latającym pojeździe. 

Bohaterowie przed świętami Wielkanocy puszczają w szkole film, który ma za zadanie upokorzyć szkolnego złodzieja i rozrabiakę – Marcela. 

W Lany Poniedziałek wszyscy bohaterowie gromadzą się w domu państwa Polonów, by wspólnie oglądać lądowanie na Marsie pojazdu, przy którym pracowali zarówno ojciec Felixa, jak i ojciec Neta. Pojazd sprawuje się wzorowo, jednak w pewnym momencie napotyka na przeszkodę, którą udaje mu się pokonać właściwie tylko cudem. Po chwili dla wszystkich staje się jasne, że to Nika swoją siłą umysłu pomogła łazikowi na Marsie. 

Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi – streszczenie szczegółowe

Na samym wstępie widzimy scenę z tego, jak członkowie Gangu Niewidzialnych Ludzi dokonują udanego napadu na bank, a potem uciekają z miejsca zdarzenia. 

Felix, Net i Nika rozprawiają się ze szkolnymi złodziejami

Powieść rozpoczyna się od momentu, w którym uczniowie klasy IA gimnazjum im. Stefana Kuszmińskiego, spóźniają się na jedną z pierwszych lekcji roku szkolnego. Felix zostaje okradziony z kieszonkowego przez szkolnych rozrabiaków – Marcela oraz Rubena. Felix okazuje się niejedynym okradzionym, więc wraz z dwójką przyjaciół postanawia ukarać złodziei przy pomocy wynalazków jego ojca. Na szkolnym strychu gromadzą sprzęt, a potem zastawiają pułapkę na złodziejaszków. Przynętą ma być latarka. Kryjówkę i miejsce gromadzenia łupów odkryć ma specjalny helikopter z kamerą, jednak ten zostaje skonfiskowany przez sprzątaczkę. Kryjówkę odkrywa Nika, która robi zdjęcia i umieszcza je na tablicy szkolnej. Dzięki kamerze z odzyskanego helikoptera Netowi udaje się zarejestrować furgonetkę Gangu Niewidzialnych Ludzi, jednak ująć udaje się tylko jej kierowcę. 

Program Manfred

Net przedstawia przyjaciołom Manfreda, program komputerowy, który rzekomo potrafi się uczyć i jest w stanie rozwiązywać testy i klasówki. Wobec użycia takie gadżetu sceptyczna jest Nika. W trakcie klasówki z geografii program okazuje się jednak nieco problematyczny, a sprzeczka z nim powoduje, że Net zostaje podejrzany o rozdwojenie jaźni. Kopie programu Manfred przez przypadek wyciekają do sieci, jednak niebezpieczeństwu w porę zapobiega ojciec chłopaka. 

Bohaterowie odkrywają istnienie duchów

Zbliża się remont szkoły, a to oznacza, że trójka przyjaciół musi zabrać swój sprzęt ze strychu w szkole. W trakcie robienia porządków są świadkami tego, jak „ożywa” jeden z przebywających tam szkieletów. Na śmierć przeraża to Nikę, która ucieka z krzykiem. Później jednak cała trójka zaczyna się interesować temat istnienia duchów i ich obecności w życiu materialnym. W międzyczasie z pracy zostaje zwolniony stróż, ponieważ w środku nocy zbiegł z miejsca pracy bez wyjaśnienia. Dzieci informują dyrektora, że przyczyną ucieczki mógł być szkolny duch, lecz ten nie ma zamiaru wierzyć w tego rodzaju opowieści i domniemania. Dzieci więc podejmują walkę na własną rękę. Montują w szkole specjalne wykrywacze, a Felix używa kolejnego wynalazku, nazywającego się Penetrator, który ma za zadanie przepędzić ducha falami radiowymi, co się udaje. Szkolne duchy ośmielają się wobec dzieci i wyjawiają im sekret, że na strychu znajduje się kabina samolotu rozbitego w czasie wojny. Resztę historii podpowiada im dyrektor – rozbitym samolotem uciekało małżeństwo z małym dzieckiem. Odnaleziony wrak zostaje usunięty ze szkoły, a zwolniony stróż – przywrócony do pracy.

Felix oraz Net zauważają, że Nika ma siniaka na policzku, co skłania ich do wniosku, że jest bita przez ojca. Net pisze w tej sprawie list do prezydenta Warszawy, jednak gdy dziewczyna się o tym dowiaduje, jest przerażona – boi się oddania jej do domu dziecka. Netowi udaje się wykraść list listonoszowi. 

Felix, Net i Nika odnajdują ukryte skarby

W grudniu dzieci wyruszają z wycieczką szkolną na Kocią Skałę, do zamku. Trójka bohaterów niepostrzeżenie odłącza się w pewnym momencie od grupy, ponieważ chcą poszukiwać skarbu Świętopełka, który w końcu odnajdują. Skarb jest strzeżony przez gnoma. Tak samo czynią ze skarbem, o którym opowiada im Babcia Lusia. Staruszka twierdzi, że w czasie wojny Niemcy ukryli wielki skarb w jednym z kościołów. Dzieci postanawiają odnaleźć skarb, lecz na ruinach kościoła został wybudowany biurowiec. Dzieciaki włamują się do jego podziemi i odnajdują kosztowności, które odsyłają do rodziców Felixa. Znajduję pierścionek Babci Lusi, a Net zabiera jeszcze jeden pierścionek jako prezent dla Niki. Dziewczyna bowiem spędza u rodziny chłopaka Wigilię świąt Bożego Narodzenia, co napawa jej serce szczęściem, ponieważ nie musi być w kolejne święta sama. 

Cała prawda o Nice

W czasie ferii, klasa Felixa, Neta i Niki wyrusza do Zakopanego, gdzie orientują się, że samochód Gangu Niewidzialnych Ludzi był wcześniej również niedaleko zamku na Kociej Skale. Dochodzi do bardzo niemiłego incydentu, kiedy dzieci wyśmiewają strój i sprzęt Niki. Dziewczyna upokorzona zjeżdża szybko ze stoku i znika. Chłopcy odnajdują ją dopiero następnego dnia, okazuje się, że noc spędziła w jamie niedźwiedzia albinosa. Dziewczynka wyznaje przyjaciołom, że tak naprawdę nie jest bita w domu. Siniaka nabiła sobie przypadkowo, a jej tata nie żyje. Ona jednak utrzymuje to w tajemnicy, ponieważ dzięki temu może odbierać jego rentę oraz nie trafia do domu dziecka, którego najbardziej się obawia. Na jaw wychodzą również paranormalne zdolności dziewczynki. 

Bohaterowie na tropie UFO

Dzieci zauważają UFO i zaczynają podążać jego śladem. Nie mogę się jednak zbliżyć do pojazdu, ponieważ zostają oślepieni bardzo jasnym rozbłyskiem i tylko dzięki Nice zostają przeniesieni na bezpieczną odległość.Na szczęście mają kilka zdjęć. Tata Felixa mówi im późnej, że to tajny rządowy projekt i cała sprawa musi pozostać w ukryciu. Część zdjęć zostaje jednak przechwycona przez dowódcę Gangu Niewidzialnych Ludzi – Mortena. 

Ostateczne starcie z Gangiem Niewidzialnych Ludzi

Dzieci od ducha profesora Kuszmińskiego dowiadują się, że w skrzyni znalezionej na strychu i oddanej do muzeum znajdował się jego dawny notatnik zawierający informacje istotne da pracy ojca Felixa. Dzieci muszą włamać się do Silver Tower, gdzie znajduje się siedziba Mortena. Udają się tam Felix oraz Net, wkrótce dołącza do nich Nika. Dochodzi do starcia między dziećmi a Gangiem Niewidzialnych Ludzi, którzy okazują się po prostu robotami. Felix Net i Nika podstępem prowokują Mortena do samozniszczenia, a potem uciekają. Nika za pomocą swoich umiejętności wydobywa z Silver Tower notatnik profesora Kuszmińskiego. 

Epilog

Przed Wielkanocą całą szkołę obiega film, który kompromituje szkolnego łobuza, Marcela. Powieść kończy się sceną, w której bohaterowie i ich rodzice oglądają transmisję z podróży pierwszego robota na Marsa. Maszyna jest wspólnym dziełem ojców Felixa oraz Neta. Robotowi w pewnym momencie, w którym nie jest w stanie pokonać pewnej przeszkody, siłą swojej woli pomaga Nika. 

Dodaj komentarz