Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi – recenzja

Autor: Grzegorz Paczkowski

Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi to przygodowa powieść młodzieżowa autorstwa Rafała Kosiaka. Autor stworzył cały cykl o przygodach trójki nastolatków, którzy w ciągu ostatnich dwóch dekad zawładnęli wyobraźnią i sercami młodych czytelników. Fakt ten bardzo cieszy, gdyż literatura dla młodzieży to niezwykle istotna gałąź beletrystyki, choć niełatwa w uprawianiu, dlatego trzeba cieszyć się ze wszystkich jej sukcesów. 

Fabuła powieści zasadza się na losach trójki przyjaciół. Tytułowi Felix Polon, Net Bielecki oraz Nika Mickiewicz to uczniowie pierwszej klasy jednego z warszawskich gimnazjów. Każde z nich obdarzone jest niezwykłą inteligencją, ponadprzeciętną dojrzałością emocjonalną oraz rozmaitymi zdolnościami technicznymi, informatycznymi czy nawet nadnaturalnymi. Napotykają na swojej drodze różne przygody, nie zawsze zresztą przyjemne i łatwe do pokonania. Wszystkim jednak odważnie i dojrzale stawiają czoła, wspierając się przy tym i troszcząc o siebie nawzajem. Raz po raz ich losy przeplatają się jednak z tajemniczym i coraz bardziej niebezpiecznym Gangiem Niewidzialnych Ludzi i w końcu będzie musiało dojść do konfrontacji.

Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi to powieść, którą wyjątkowo dobrze się czyta, nawet nie należąc już metrykalnie do młodzieży. Jest ona wypełniona wartką akcją, porcją świetnego humoru sytuacyjnego, językiem dopasowanym do bohaterów oraz niesamowitymi pomysłami fabularnymi. Sztuczna inteligencja przeplata się tutaj z poszukiwaniem skarbów i przyjaźnią z duchami. Przy takiej lekturze nie można się nudzić, a co najważniejsze – wiele się można z niej nauczyć. Nie jest to bowiem jedynie ciąg zapierających dech w piersiach przygód. Jest tutaj miejsce również na uczucia, przemyślenia oraz nienachalne wskazówki, jak w danych sytuacjach należałoby postąpić. To niezwykła wartość, jeśli mowa o literaturze młodzieżowej, która oprócz rozrywkowej powinna również pełnić funkcję dydaktyczną.

Rafał Kosiak osiągnął rzecz niełatwą – skupił uwagę młodzieży na czytaniu. W dobie postępującej cyfryzacji oraz kultury obrazkowej jest to rzecz karkołomna. Osiągnął to m.in. przez połączenie wielu stylów, bowiem Gang Niewidzialnych Ludzi łączy w sobie kryminał, komedię, powieść przygodową, fantastyczną i science fiction. Obok takie pozycji nie sposób przejść obojętnie. To lektura warta polecenia każdemu (nie tylko nastoletniemu) czytelnikowi. 

Dodaj komentarz