Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi to jedna z wielu powieści autorstwa Rafała Kosika, składających się na cykl o przygodach trójki tytułowych młodych bohaterów. Są to powieści przygodowe, których zwrotów akcji, skomplikowania fabuły i wartości dydaktycznej pozazdrościć mógłby niejeden film sensacyjny. Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi zawiera w sobie ponadto szereg motywów literackich nawiązujących do tradycji pisarskiej tego nurtu.
Motyw nowoczesnych technologii
Motyw najczęściej spotykany w literaturze science fiction. Często odnosi się do przyszłości i tego, co człowiek może osiągnąć dzięki rozwojowi technologii lub też przed jakimi niebezpieczeństwami stanąć przez nią. Gang Niewidzialnych Ludzi to grupa robotów, która zyskała inteligencję oraz świadomość ludzką i postanowiła wykorzystać to do złych celów. Jednak Felix oraz Net udowadniają swoimi wynalazkami, że technologia może przede wszystkim człowiekowi służyć do czynienia dobra.
Motyw przyjaźni
Trójka głównych bohaterów to przyjaciele w pełnym tego słowa znaczeniu. Troszczą się o siebie, dbają o siebie, chronią się. Ich sukcesy są możliwe tylko dzięki współpracy, pojedynczo żadnemu nie udałoby się osiągnąć sukcesu. W literaturze współczesnej bardzo często wykorzystywany jest motyw współpracy, przyjaźni jako siły budującej i potrafiącej pokonać nawet największe przeciwności losu. Mamy z tym do czynienia m.in. w Kamieniach na szaniec Aleksandra Kamińskiego czy Małym Księciu Antoine’a de Saint Exupery’ego.
Motyw walki dobra ze złem
Jeden z najstarszych i najbardziej uniwersalnych motywów nie tylko literatury, lecz sztuki i kultury w ogóle. Starcie wartości, które uznajemy za pozytywne z tymi, których się wystrzegamy. W tym przypadku po stronie dobra stoją oczywiście główni bohaterowie. Natrafiają oni na wielu wrogów – jest to nie tylko tytułowy Gang Niewidzialnych Ludzi, lecz także szkolni przestępcy i złodzieje jak Marcel i Ruben. Motyw ten pojawia się już w najwcześniejszych pismach i opowieściach, jakie znamy w naszym kręgu kulturowym. Oparte na nim są również kanoniczne księgi wszystkich najbardziej istotnych religii współczesnego świata.