Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi – motywy literackie

Autor: Grzegorz Paczkowski

Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi to jedna z wielu powieści autorstwa Rafała Kosika, składających się na cykl o przygodach trójki tytułowych młodych bohaterów. Są to powieści przygodowe, których zwrotów akcji, skomplikowania fabuły i wartości dydaktycznej pozazdrościć mógłby niejeden film sensacyjny. Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi zawiera w sobie ponadto szereg motywów literackich nawiązujących do tradycji pisarskiej tego nurtu. 

Motyw nowoczesnych technologii

Motyw najczęściej spotykany w literaturze science fiction. Często odnosi się do przyszłości i tego, co człowiek może osiągnąć dzięki rozwojowi technologii lub też przed jakimi niebezpieczeństwami stanąć przez nią. Gang Niewidzialnych Ludzi to grupa robotów, która zyskała inteligencję oraz świadomość ludzką i postanowiła wykorzystać to do złych celów. Jednak Felix oraz Net udowadniają swoimi wynalazkami, że technologia może przede wszystkim człowiekowi służyć do czynienia dobra.

Motyw przyjaźni

Trójka głównych bohaterów to przyjaciele w pełnym tego słowa znaczeniu. Troszczą się o siebie, dbają o siebie, chronią się. Ich sukcesy są możliwe tylko dzięki współpracy, pojedynczo żadnemu nie udałoby się osiągnąć sukcesu. W literaturze współczesnej bardzo często wykorzystywany jest motyw współpracy, przyjaźni jako siły budującej i potrafiącej pokonać nawet największe przeciwności losu. Mamy z tym do czynienia m.in. w Kamieniach na szaniec Aleksandra Kamińskiego czy Małym Księciu Antoine’a de Saint Exupery’ego. 

Motyw walki dobra ze złem

Jeden z najstarszych i najbardziej uniwersalnych motywów nie tylko literatury, lecz sztuki i kultury w ogóle. Starcie wartości, które uznajemy za pozytywne z tymi, których się wystrzegamy. W tym przypadku po stronie dobra stoją oczywiście główni bohaterowie. Natrafiają oni na wielu wrogów – jest to nie tylko tytułowy Gang Niewidzialnych Ludzi, lecz także szkolni przestępcy i złodzieje jak Marcel i Ruben. Motyw ten pojawia się już w najwcześniejszych pismach i opowieściach, jakie znamy w naszym kręgu kulturowym. Oparte na nim są również kanoniczne księgi wszystkich najbardziej istotnych religii współczesnego świata. 

Motyw dojrzałości

Główni bohaterowie powieści Rafała Kosika są dużo dojrzalsi niż mógłby wskazywać ich wiek. Zwłaszcza zwraca to uwagę w przypadku Niki, która mimo jedynie trzynastu lat, mieszka sama i jest w stanie utrzymywać iluzje, w myśl której znajduje się pod opieką ojca. Ojciec tak naprawdę od dawna nie żyje, ale dziewczyna boi się umieszczenia w domu dziecka i za wszelką cenę chce tego uniknąć. Dojrzali są również Felix oraz Net, którzy potrafią wykazać się odwagą, troską, współczuciem oraz wrażliwością i rozsądkiem. 

Motyw młodości

Mimo całej swojej emocjonalnej dojrzałości, główni bohaterowie pozostają ludźmi w wieku wczesnego dojrzewania, co wiąże się z typowymi dla tego wieku problemami i dylematami. Przeżywają więc pierwsze zauroczenia, poznają swoje reakcje na różne sytuacje życiowe, wykształcają swoje charaktery. To bardzo ważny motyw, który niestety rzadko spotykany jest w literaturze innej niż taka, która docelowo skierowana jest do młodzieży. 

Dodaj komentarz