Net Bielecki – charakterystyka

Autor: Grzegorz Paczkowski

Net Bielecki to jeden z trójki głównych bohaterów powieści Rafała Kosika pt. Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi. Jak pozostali bohaterowie chłopak wyróżnia się na tle rówieśników inteligencją, przenikliwością i bystrością. Podobnie jak Felix, odziedziczył zdolności technologiczne po ojcu – wielkiej klasy informatyku. Nie jest jednak chłopcem wyłącznie zanurzonym w świecie komputerów. Posiada również ironiczne poczucie humoru oraz wrażliwość i uczuciowość, która rodzi się w nim na oczach czytelników. 

Charakterystyka Neta Bieleckiego

Net Bielecki to chłopak średniego wzrostu oraz bardzo szczupłej, wręcz chudej, budowy ciała. Posiada burzę włosów o kolorze ciemnego blondu. Można więc powiedzieć, że obdarzony jest dosyć niepozorną powierzchownością. Ojciec Neta pan Bielecki, jest sławnym informatykiem, który programuje między innymi pojazdy kosmiczne (miał swój udział w wysłaniu pierwszego pojazdu na Marsa, co również ma swoje odbicie w powieści). Chłopak wrósł w świat ojca i sam zagłębił się w świat komputerów, który szybko przestał mieć przed nim jakiekolwiek tajemnice. Chłopak potrafił nawet modyfikować programy swojego ojca tak, by na przykład pomagały mu zdawać klasówki. 

Net to chłopak bardzo inteligentny, co niekiedy przejawia się w ironicznym, nieco uszczypliwym poczuciu humoru. Niejednokrotnie potrafi również zaskoczyć celną ripostą lub puentą jakiejś wypowiedzi. To jednak nie jedyna strona genialnego informatyka. Wielokrotnie daje on dowody swojej wielkiej jak na swój wiek wrażliwości. Nie kryje się ze swoim uczuciem wobec Aurelii, w której zakochuje się w gimnazjum. Pewnego rodzaju sympatią darzy też Nikę, o którą się troszczy i której cierpienie sprawia mu osobisty ból. Zaprasza samotną dziewczynę do spędzenia świąt w jego domu oraz daje jej w prezencie pierścionek odnaleziony w poniemieckim skarbcu. Jest więc opiekuńczy. 

Net Bielecki jest chłopcem oddanym. Jest zdolny do poświęceń dla swoich przyjaciół. nie rezygnuje z raz obranego celu nawet wtedy gdy ogarnia go strach. Potrafi go pokonać, co świadczy o odwadze i dojrzałości chłopaka. Bywa porywczy jednak w sposób, który udaje się przekuć w pozytyw, np. w działaniu wymagającym zapanowania nad stresem, jak w przypadku zaginięcia Niki w górach. 

Net jest wszechstronnym partnerem zarówno do szkolnego współistnienia, jak i do przeżywania różnorodnych przygód, niejednokrotnie wymagających odwagi, wsparcia, bystrości oraz szybkiego podejmowania rozsądnych decyzji. Chłopak wyróżnia się spośród swoich rówieśników umiejętnościami informatycznymi, bez których nie byłoby możliwe wybrnięcie z wielu kłopotliwych sytuacji, w jakich znaleźli się wraz z Felixem oraz Niką. 

Myślę, że Net Bielecki jest człowiekiem zdecydowanie wartym obdarzenia go sympatią i zaufaniem. Można na nim polegać w każdych okolicznościach, a także liczyć na jego współczucie i pomoc w trudnych chwilach życiowych. Chciałbym mieć takiego kolegę jak Net. Przeżycie wspólnie nawet jednej przygody byłoby niezapomnianym wspomnieniem do końca życia. 

Dodaj komentarz