Felix Polon – charakterystyka

Autor: Grzegorz Paczkowski

Felix Polon to jeden z trójki głównych bohaterów powieści przygodowej dla młodzieży autorstwa Rafała Kosika pt. Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi. To chłopak wyjątkowy, obdarzony zmysłem wynalazcy i odkrywcy, który odziedziczył po swoim ojcu. Jest barwną postacią, której nie da się nie polubić. 

Charakterystyka Felixa Polona

Felix Polon to wysoki oraz szczupły trzynastolatek, charakteryzujący się bardzo jasnymi włosami oraz inteligentnym spojrzeniem piwnych oczu. Jest synem wybitnego wynalazcy, po ojcu zresztą odziedziczył smykałkę do technologii, posługiwania się nią oraz znajdywania dla niej innowacyjnych zastosowań. Wielokrotnie używał wynalazków swojego taty do celów, do których nie były pierwotnie przeznaczone, co świadczy o jego wielkiej kreatywności. 

Felix to chłopak bardzo inteligentny, spostrzegawczy i bystry jak na swój wiek. Odznacza się logicznym myśleniem oraz przenikliwością, której mógłby pozazdrościć niejeden detektyw. W zaskakujący dla swoim przyjaciół sposób potrafi łączyć fakty w ciągi przyczynowo-skutkowe. Cechy te przy wsparciu technologicznym sprawiają, że Felix Polon to idealny partner do przeżywania przygód. 

Przy wszystkich swoich zaletach Felix pozostawał „normalnym” chłopakiem, nie był zadufany w sobie, nie wynosił się ponad innych, nie wywyższał się. Wręcz przeciwnie – był obdarzony ogromną wrażliwością, empatią i naprawdę złotym sercem. Za swoich przyjaciół byłby w stanie pójść na koniec świata albo skoczyć za nimi w ogień. Bolą go także wszelakie przejawy niesprawiedliwości, jakich jest świadkiem w swoim życiu. Świadczy o tym na przykład sytuacja, gdy zostaje okradziony przez szkolnych złodziejaszków. Jego osobista krzywda nie jest dla niego tak ważna jak to, że Marcel oraz Ruben krzywdzą bezbronnych uczniów, zabierając im ich własność. Niezgoda na taki stan rzeczy popycha Felixa Polona i jego przyjaciół do zorganizowania akcji odwetowej, dzięki której fanty z kradzieży wracają do swoich prawowitych właścicieli, a szkolne rozrabiaki zostają raz na zawsze nauczone pokory i skompromitowane przed całą szkolną społecznością. 

Felix jest bardzo uczciwym młodzieńcem. Kiedy wraz z przyjaciółmi odnajduje kolejne skarby, nie przychodzi mu do głowy, by je sobie przywłaszczyć. Zabiera jedynie pierścionek, o którym wiedział, że należał do Babci Lusi i został skradziony w czasie wojny. Przygoda jest więc dla niego najważniejsza, a nie nagroda, jaką miałby ewentualnie odebrać. 

Felix jest chłopcem prawdomównym, uczciwym, obdarzonym ogromną wrażliwością i prawdziwie złotym sercem. Jego wybitna inteligencja i umiejętności techniczne oraz technologiczne sprawiają, że wyróżnia się na tle swoich rówieśników. Jest jednostką wybitną, jednak nie popada z tego powodu w samozachwyt. Jest rozważny, docenia swoje umiejętności i wykorzystuje je tak, by służyły dobru, sprawiedliwości i dobrej, mądrej zabawie. Felix Polon to postać jak najbardziej budząca sympatię i szacunek. Myślę, że każdy z nas w wieku szkolnym marzył o taki koledze i przyjacielu jak on. 

Dodaj komentarz