Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi – główne wątki

Autor: Grzegorz Paczkowski

Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi autorstwa Rafała Kosika to jedna z najbardziej popularnych powieści młodzieżowych, jakie zaistniały w polskiej literaturze w XXI wieku. To powieść, przy której można się śmiać oraz wzruszyć. Pełna jest akcji, dobrze skonstruowanych charakterów i niezauważalnie wplata w treść wątki dydaktyczne. Ta powieść powinna być przeczytana przez każdego nastolatka. Oto główne jej wątki.

Wątek przyjaźni

Zdecydowanie na pierwszy plan wysuwa się tutaj wątek wyjątkowej przyjacielskiej więzi, jaka wytwarza się pomiędzy trójką głównych bohaterów. Felix, Net i Nika na pierwszy rzut oka wydają się zupełnie od siebie różni, lecz być może właśnie dlatego tworzą tak kompletne trio, które jest w stanie poradzić sobie w każdej sytuacji. Uzupełniają się nawzajem. Łączą ich jednak nie tylko przygody. Bohaterowie dbają o siebie nawzajem, troszczą się o swój los, starają się sobie pomagać, zależy im na innych. Wszystko to składa się na piękny obraz, który uświadamia czytelnikowi, że jeśli już otrzyma się prawdziwą przyjaźń, to trzeba o nią dbać, ponieważ przy jej pomocy można osiągnąć naprawdę wiele. 

Wątek technologii

Wiele działań tytułowej trójki bohaterów opiera się o wykorzystywanie nowoczesnych technologii robotyki i informatyki. Brylują w tym temacie Felix oraz Net, których ojcowie są odpowiednio wybitnymi wynalazcą oraz programistą. Synowie odziedziczyli po nich zdolności technologiczne, co wykorzystują w codziennym życiu, nie tylko do odkrywania skarbów czy śledzenia tajemniczego gangu, lecz także do… ściągania na klasówkach. 

Wątek Niki

Spośród trójki głównych bohaterów najciekawsza wydaje się Nika, nie tylko za sprawą swojego wyglądu (rude włosy, piegi, zielone oczy), lecz przede wszystkim smutnej historii. Dziewczyna straciła rodziców, lecz oficjalnie podtrzymuje wersję, jakoby jej ojciec nadal żył. W ten sposób unika przeniesienia do domu dziecka i może prowadzić skromne życie z wciąż otrzymywanej ojcowskiej renty. Jak na trzynastolatkę wykazuje się więc ogromnym hartem ducha, determinacją i dojrzałością. W dziewczynie odzywają się również zdolności paranormalne, jak przesuwanie przedmiotów siłą woli czy przewidywanie przyszłości, co czyni z niej postać zupełnie unikatową. 

Wątek zjawisk paranormalnych

W powieści mamy do czynienia nie tylko z paranormalnymi zdolnościami głównej bohaterki, lecz także z postaciami, które w prawdziwym świecie nie istnieją, jak choćby duchy mieszkające na strychu gimnazjum czy gnom strzegący skarbu w zamku na Kociej Skale. 

Wątek Gangu Niewidzialnych Ludzi

Gang prześladujący głównych bohaterów okazuje się złożony z samych robotów. Są to jednak roboty myślące, będące na poziomie umysłowym równym człowiekowi. Są to maszyny, które dorównały ludziom, lecz niestety wymknęły się spod kontroli i wybrały ścieżkę zła. Jest to symboliczne ukazanie niebezpieczeństw wiążących się z niekontrolowanym rozwojem technologii. Wątek ten wpasowuje się również w klasyczny schemat powieściowy walki dobra ze złem. Schemat ten, na zupełnie innym poziomie, ukazany jest również w szkole zdominowanej przez Marcela i Rubena, dwóch złodziei i łobuzów, którzy pod koniec roku zostają zdemaskowani i upokorzeni przez Felixa na oczach całej szkoły. 

Dodaj komentarz