Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi jako powieść przygodowa

Autor: Grzegorz Paczkowski

Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi Rafała Kosika to jedna z najpopularniejszych powieści dla młodzieży ostatnich dwóch dekad. Łączy w sobie bardzo wiele gatunków i nurtów. Najważniejszym z nich jest jednak ten, który definiuje utwór jako powieść przygodową. 

Powieść przygodowa charakteryzuje się rozbudowaną fabułą, niezwykle wartką akcją, jej dynamicznymi i zaskakującymi zwrotami oraz bohaterami, którzy tą akcję napędzają, a jednocześnie przeżywają. Właśnie z takim formatem mamy do czynienia w przypadku Felixa, Neta i Niki oraz Gangu Niewidzialnych Ludzi. W życiu trójki tytułowych bohaterów nie ma miejsca na nudę. Co chwila spotykają ich coraz to nowsze przygody, które niejednokrotnie sami prowokują i napędzają. Każde z trojga bohaterów dysponuje innymi wyjątkowymi cechami i umiejętnościami, dzięki którym możliwe jest wyjście cało z każdego niebezpieczeństwa. Bardzo istotne jest również to, że samo przeżywanie przygód jest dla bohaterów istotne. Każda historia, w jaką wikłają się Felix, Net i Nika jest dla nich formą sprawdzianu ich umiejętności, talentów i cech charakteru. Do każdej przygody podchodzą nie jak do problemu, lecz jak do wyzwania. Są bohaterami aktywnymi i dynamicznymi, dzięki czemu czytelnik ma możliwość utożsamienia się z nimi, a także poczucia, że w opisywanych przygodach uczestniczy wraz z nimi. Nie bez znaczenia dla powieści przygodowej jest również język opowieści. W tym przypadku jest to język młodzieżowy, nacechowany slangiem i neologizmami, które wpływają na spójność świata przedstawionego. Język ten sam w sobie jest dynamiczny, przez co tempo powieści Rafała Kosika nigdy nie zwalnia. Przygoda goni przygodę, jedna wynika z drugiej i łączą się we wciągającym finale. 

Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi to bez wątpienia powieść przygodowa, która swoją tradycją sięga nawet XVII wieku. Dzięki zręcznemu językowi używanemu w utworze, czytelnik zostaje wciągnięty w świat nastolatków, który zawsze jest pełen wrażeń, nowych doznań, wyzwań i przygód. Rys nawiązujący do science fiction dodatkowo ubogaca wszystkie przeżywane przez młodzież przygody. Natomiast fakt, że są młodzi, zdolni i że są uczniami zwykłego warszawskiego gimnazjum sprawia, że stają się bliscy każdemu z nas i każdy z nas może odnaleźć w ich charakterach oraz postawach cząstkę siebie. 

Dodaj komentarz