Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi jako powieść detektywistyczna

Autor: Grzegorz Paczkowski

Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi autorstwa Rafała Kosika to powieść, która swoją formą nawiązuje do bardzo wielu gatunków prozatorskich. Jednym z nich jest powieść detektywistyczna, czyli gatunek, który powstał jeszcze w XIX wieku i zyskał na całym świecie ogromną popularność dzięki takim autorom jak Arthur Conan Doyle, Agatha Christie czy Allan Edgar Poe. Dzisiaj motyw ten jest zauważany bardziej w kinematografii, lecz dziedzictwo tego rodzaju powieści jest nadal aktualne. 

Powieść Rafała Kosika nie jest powieścią detektywistyczną w ścisłym tego słowa znaczeniu, ale posiada wiele nawiązań do niej. Powieść detektywistyczna posiada niejako w swojej definicji popełnienie przez kogoś zbrodni, morderstwa. Dalszy ciąg fabuły skupia się natomiast na postaci detektywów, którzy na podstawie poszlak i retrospektywnej dedukcji starają się odnaleźć winowajcę. Pomagają sobie w tym na różne sposoby, jednak ich głównym narzędziem pracy jest umysł i inteligencja. 

Trójka gimnazjalistów, Felix, Net oraz Nika, nie są świadkami morderstwa, jednak dostrzegają, że w ich życiu bardzo często zaczyna się pojawiać tytułowy Gang Niewidzialnych Ludzi. Muszą więc niejako przeistoczyć się w detektywów, by dowiedzieć się, kogo rekrutuje ów gang i co jest jego celem. Bohaterowie przeżywają również szereg pomniejszych, partykularnych przygód, które właściwie oparte są na ich inteligencji oraz umiejętnościach dedukcyjnych. Muszą odnaleźć skrytkę Marcela oraz Rubena, by odzyskać skradzione rzeczy, odnaleźć poniemiecki skarb ukryty w podziemiach nieistniejącego już kościoła, itd. We wszystkich tych wyzwaniach pomaga im technologia opanowana do perfekcji przez Felixa oraz Neta. Wszyscy bohaterowie wykazują się niezwykłymi umiejętnościami detektywistycznymi, dzięki którym każdą zagadkę udaje im się w końcu rozwiązać.

Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi nie jest powieścią detektywistyczną w takim sam sposób, w jaki są nią powieści o Sherlocku Holmsie, Herculesie Poirot i innych słynnych detektywach. Posiada jednak wiele komponentów zapożyczonych z powieści detektywistycznej. Trójka głównych bohaterów wykazuje się ogromnymi pokładami sprytu, przenikliwości oraz umiejętności logicznego myślenia, dlatego bez większych problemów udaje im się zawsze rozwikłać każdy napotkany problem i każdą zagadkę. 

Dodaj komentarz