Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi jako powieść młodzieżowa

Autor: Grzegorz Paczkowski

Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi to powieść autorstwa Rafała Kosika, która w ciągu ostatnich kilkunastu lat zyskała ogromną popularność, zwłaszcza wśród młodych czytelników. Nic dziwnego, opowiada ona bowiem o trójce nastolatków obdarzonych niezwykłymi zdolnościami i talentami, którzy przeżywają masę wciągających historii i ciekawych przygód. Zawrotnej fabule towarzyszy zgrabny młodzieżowy język, co sprawia, że powieść jak najbardziej wpisuje się w definicję powieści młodzieżowej. 

Powieść młodzieżowa jest bardzo specyficzną odmianą literatury. Jej charakterystyczne cechy gatunkowe zawierają się bowiem raczej w treści utworu niż w jego formie. Taka powieść musi być przede wszystkim poświęcona młodzieży – ludziom kilkunastoletnim, znajdującym się w okresie dojrzewania. Człowiek w tym wieku doświadcza życia w pewien bardzo specyficzny sposób, posiada specyficzną perspektywę, dlatego też poświęca się nastolatkom odrębną gałąź literacką. Bohaterowie najczęściej spotykają się w szkole, gdzie formują pierwsze przyjaźnie i miłości. Doświadczają różnorodnych sytuacji, co wpływa na kształtowanie się ich światopoglądu. Powieść młodzieżowa – w celu zwiększenia swojej atrakcyjności – nie stroni od romansowania z innymi gatunkami prozatorskimi, np. z fantastyką czy też science-fiction. To jeszcze bardziej podkreśla niezwykłość młodości, a także pozwala jeszcze mocniej zanurzyć się w świecie przedstawionym. 

W powieści Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi mamy do czynienia właściwie ze wszystkimi elementami, które mogłyby nam wskazywać na to, że jest to powieść młodzieżowa. Główni bohaterowie mają po trzynaście lat, poznają się trafiwszy do jednej klasy gimnazjum. Na naszych oczach spotykają się po raz pierwszy zarówno z dobrymi, jak i negatywnymi cechami świata i innych ludzi. Zbierają doświadczenia, zmieniają się. Dzięki temu łatwo nam się z nimi utożsamić. Powieść pełna jest również wątków fantastycznych (umiejętności Niki), science-fiction (wątek Manfreda, a także Mortena) czy czysto przygodowych (poszukiwanie i odkrywanie skarbów, odkrywanie tajemnic). 

Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi Rafała Kosika to idealny przykład tego, jak powinna wyglądać powieść młodzieżowa, która ma szansę zainteresować młodego czytelnika zarówno literaturą, jak i nauką oraz po prostu rozwojem wyobraźni. 

Dodaj komentarz