Nika Mickiewicz – charakterystyka

Autor: Grzegorz Paczkowski

Nika Mickiewicz to jedna z głównych bohaterek powieści autorstwa Rafała Kosika pt. Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi. To dziewczyna o niezwykle silnym charakterze, będąca w stanie przeciwstawić się osobistym tragediom i zrobić wszystko, by iść własną drogą i żyć na własnych warunkach.

Charakterystyka Niki Mickiewicz

Nika Mickiewicz jest trzynastoletnią dziewczyną, która trafia do pierwszej klasy gimnazjum wraz z Felixem Polonem oraz Netem Bieleckim. Trójka bardzo szybko zawiązuje zażyłą znajomość. Nika wyróżnia się swoją urodą – ma bujne rude włosy, piegi oraz zielone oczy sprawiające, że od jej spojrzenia nie da się odwrócić wzroku. Jest inteligentna, ale nie lubi brylować w towarzystwie. Ma własne zdanie i nie pozwala innym go podważać. Ma niezwykle silny charakter, dzięki czemu nie musi na wyrost udowadniać swojej wartości wszystkim dookoła. 

Ta siła wynika z ciężkiego losu, jaki spotkał Nikę. Jej rodzice zmarli, natomiast dziewczyna wytworzyła iluzję jakoby dalej mieszkała pod opieką ojca. W ten sposób oszukuje służby społeczne, które na pewno umieściłyby ją w domu dziecka, czego dziewczyna boi się najbardziej na świecie. Żyje skromnie, środki utrzymania czerpiąc z renty ojca. Trudno więc się dziwić, że w tak młodym wieku Nika posiada dosyć twardo zbudowaną piramidę wartości. Ceni swoich przyjaciół, Felix i Net stają się najbliższymi jej ludźmi. Jest gotowa dla nich na wszystko. Zna swoją wartość oraz swoje umiejętności, dlatego nie podoba jej się, że chłopcy od niektórych spraw próbują ją odsunąć dla jej dobra. Czuje się wtedy lekceważona i dyskredytowana niedoceniana. Zawsze więc idzie swoją drogą i słucha głosu serca. 

Nika jest dziewczyną wyjątkową, posiada niezwykłe umiejętności, dzięki którym potrafi np. przesuwać przedmioty wyłącznie za pomocą siły woli. Niekiedy, dzięki swojej ogromnej wrażliwości i czułości, doświadcza przeczuć i wizji emocjonalnych, dzięki którym jest w stanie z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, jak potoczy się przyszłość. Nika docenia dar, który otrzymała i wykorzystuje go dla dobra innych ludzi. Nie interesuje się w ogóle informatyką ani wynalazczością, co z kolei stanowi domenę Felixa oraz Neta. W ten właśnie sposób trzynastoletnie trio dopasowuje się i uzupełnia w sposób idealny. 

Nika Mickiewicz to bohaterka, która potrafi imponować, wzbudza podziw. Rzadko kiedy ma się bowiem do czynienia z osobą w jej wieku, która byłaby tak dojrzała emocjonalnie i musiała tak wcześnie poukładać sobie priorytety i wartości w głowie i w sercu. Czytając czuje się wobec niej współczucie i prawdziwy szacunek, ponieważ w wieku trzynastu lat wzięła całkowitą odpowiedzialność za siebie i za swoje życie. To sprawia, że jest osobą godną zaufania, dobrą przyjaciółką i wspaniałą partnerką, jeśli chodzi o wspólne uczestniczenie w różnego rodzaju przygodach. Jej paranormalne umiejętności czynią z nią osobę absolutnie unikatową, a dojrzałość z jaką z nich korzysta sprawia, że ma się wrażenie obcowania z osobą dużo starszą. 

Dodaj komentarz