Człowiek wobec przeznaczenia. Omów zagadnienie na podstawie Antygony Sofoklesa. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.

Do języka potocznego wszedł tytuł filmu sensacyjnego – Oszukać przeznaczenie. Jego bohaterowie starali się za wszelką cenę uniknąć tego, co im pisane, w tym przypadku głównie śmierci. W dużej większości jednak im się to nie udawało. Można więc zadać sobie filozoficzne pytanie: czy w ogóle człowiek jest w stanie w jakikolwiek sposób wpłynąć na swoje przeznaczenie?

Czy w życiu można uniknąć trudnych sytuacji? Napisz rozprawkę, w której zajmiesz stanowisko i je uzasadnisz. W argumentacji odwołaj się do lektury obowiązkowej oraz do innego utworu literackiego

Trudne sytuacje spotykają w życiu każdego z nas, bez względu na to, jak mocno staramy się ich unikać. Nie jesteśmy w stanie zapanować nad wszystkim, a zwłaszcza nad tym, jakie sytuacje i stany kreują ludzie wokół nas. Moim zdaniem w życiu nie da się uniknąć trudnych sytuacji, co postaram się udowodnić na przykładach w literatury. 

Motyw przeznaczenia w literaturze – konteksty z różnych epok

Chyba od zawsze towarzyszy człowiekowi rozumnemu pytanie, od czego zależy jego życie. Czy rzeczywiście wszystko jesteśmy w stanie sprawić własną wolą, determinacją, pracą i wysiłkiem? Czy jesteśmy wyłącznymi kowalami swojego losu? Czy być może jest jakaś siła wyższa, która ma wpływ na bieg naszego losu? Bóg, którego możemy prosić o różne rzeczy w modlitwie i który według własnego uznania może nam pomagać lub nie?

Motyw zbrodni i kary w literaturze – konteksty z różnych epok

Sprawiedliwość, w większości przypadków rozumiemy jako poczucie, że za każdy dobry czyn czeka człowieka nagroda, a za każdy zły – kara. W prawdziwym życiu nie zawsze tak się zdarza, ludzie więc szukają upewnienia się w tym fakcie w religii lub w literaturze. Różnego rodzaju interpretacje tej kwestii od wielu setek lat pojawiają się w największych arcydziełach literatury światowej. 

Edyp i Kreon – charakterystyka porównawcza

Edyp i Kreon to dwóch władców Teb, którzy byli od siebie bardzo różni. Podczas kiedy Edyp miał na uwadze dobro Teb, Kreon władzę odbierał jako przywilej, a nie jako obowiązek i odpowiedzialność. Edyp był szlachetny i nie zachowywał się egoistycznie, nie wstydził się prosić o pomoc, Kreon natomiast z bezsensownym uporem trzymał się własnych błędnych decyzji. 

Człowiek wobec wyroków losu. Omów zagadnienie na podstawie noweli Z legend dawnego Egiptu Bolesława Prusa. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.

Nikt nie jest w stanie przewidzieć przyszłości. Snujemy plany, mamy swoje ambicje i marzenia, ale nie możemy być pewni ich realizacji, bez względu na to, jak mocno jesteśmy zmotywowani. Wszystko to za sprawą prostego faktu, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć tysiąca okoliczności, jakie mogą stanąć nam na drodze w międzyczasie. Niekiedy mogą one ułatwić nam dotarcie do celu, niekiedy jednak wręcz przeciwnie. 

Człowiek i jego zmagania z przeznaczeniem. Omów zagadnienie na podstawie znanych Ci fragmentów Odysei Homera. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.

Kiedy spotykają nas różnego rodzaju wydarzenia i sytuacje, zarówno pozytywne, jak i te niepomyślne, zastanawiamy się często, czy jest to nasza zasługa lub wina, czy też po prostu przeznaczenie. Oczywiście w przypadku rzeczy pozytywnych i chwalebnych wolelibyśmy, żeby nasz los był kształtowany przez nas, lecz kiedy powinie nam się noga, bardzo niechętnie widzimy błąd w nas samych i powołujemy się na przeznaczenie.