Czy w życiu można uniknąć trudnych sytuacji? Napisz rozprawkę, w której zajmiesz stanowisko i je uzasadnisz. W argumentacji odwołaj się do lektury obowiązkowej oraz do innego utworu literackiego

Autor: Grzegorz Paczkowski

Trudne sytuacje spotykają w życiu każdego z nas, bez względu na to, jak mocno staramy się ich unikać. Nie jesteśmy w stanie zapanować nad wszystkim, a zwłaszcza nad tym, jakie sytuacje i stany kreują ludzie wokół nas. Moim zdaniem w życiu nie da się uniknąć trudnych sytuacji, co postaram się udowodnić na przykładach w literatury. 

Józef Skawiński, bohater Latarnika – noweli autorstwa Henryka Sienkiewicza, brał udział w powstaniu listopadowym, po upadku którego musiał opuścić ukochane polskie ziemie. Przez czterdzieści lat włóczył się po świecie w poszukiwaniu nowego miejsca na ziemi, które mógłby uznać za swój dom. Jako siedemdziesięciolatek trafił do Aspinwall, gdzie objął posadę latarnika. Myślał, że dożyje tam swoich dni w spokoju i że nie spotkają go już żadne trudne sytuacje.

Mylił się. Pewnego dnia otrzymał paczkę, w której znajdowały się polskojęzyczne książki, między innymi Pan Tadeusz Adama Mickiewicza. Lektura arcydzieła w języku polskim, z którym od tylu lat nie miał styczności poruszyła go na tyle,że stracił kontakt z rzeczywistością, zapomniał zapalić latarni i doprowadził do rozbicia się łodzi. Został za to zwolniony z latarni i musiał wyruszyć w kolejną drogę, mimo że myślał, że właśnie tam dożyje spokojnej starości. 

Kolejnym przykładem na poparcie mojej tezy może być postać Edypa z dramatu Sofoklesa pt. Król Edyp. Według mitologii greckiej był to człowiek, który za wszelką cenę próbował uniknąć własnego przeznaczenia. Usłyszał przepowiednię, w myśl której miał zamordować własnego ojca i poślubić swoją matkę. Opuścił więc dom rodzinny, nie wiedząc, że jego rodzice byli rodzicami przybranymi. Droga poprowadziła go do rodzinnych Teb, gdzie rzeczywiści zabił Lajosa oraz poślubił Jokastę. Miał z nią czwórkę dzieci i o całym tragizmie tej sytuacji dowiedział się dopiero jako dojrzały mężczyzna. Przez cały ten czas wydawało mu się, że zdołał oszukać swój los, przechytrzyć przeznaczenie i uniknąć pisanej mu tragedii. Okazało się jednak po raz kolejny, że nawet największy spryt nie jest w stanie uchronić nas przez trudnymi sytuacjami oraz przed ich konsekwencjami. 

Obydwa powyższe przykłady z literatury światowej jasno i wyraźnie pokazują, że człowiek nie jest w stanie uniknąć w życiu trudnych sytuacji. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkiego, co może nas spotkać, gdyż świat jest na to zbyt skomplikowany. Zarówno Józef Skawiński, jak i Edyp, myśleli, że po wielu latach wysiłków i starań, udało im się w końcu osiąść w spokojnym momencie swojego życia. W obydwu tych przypadkach jednak życie brutalnie wyprowadziło ich z błędu. Nie mamy więc wpływu na to, że trudne sytuacje będą nas w życiu spotykać. Jedyne natomiast, na co mamy wpływ, to na to, jak na owe sytuacje będziemy reagować, ponieważ to właśnie to stanowi o tym, jakimi jesteśmy ostatecznie ludźmi. 

Dodaj komentarz