Zachowanie Alicji, głównej bohaterki powieści autorstwa Lewisa Carrolla, Alicja w Krainie Czarów, która postanowiła sprzeciwić się ogólnej niesprawiedliwości panującej w onirycznej przestrzeni, ma swoje podłoże w tym, kim Alicja byłą w swoim rzeczywistym świecie. Była mianowicie dziewczynką pochodzącą z bardzo dobrego domu, jej rodzicie byli ludźmi zamożnymi, dbającymi o dobre wychowanie córek i samemu reprezentującymi bardzo wysoki poziom wychowanie, inteligencji i manier, z czego zresztą znani są Brytyjczycy.
Alicja już w młodym wieku przejawiała wszystkie te cechy: była bardzo inteligentna, kierowała się w życiu zdrowym rozsądkiem oraz logiką, a także wysoko ceniła sprawiedliwość, dobro i prawdę. Tych wartości zabrakło w Krainie Czarów, co wywołało w Alicji naturalny sprzeciw. Gdy byłą świadkiem coraz większej ilości absurdów, błazeństw i niespójności w świecie, do którego trafiła, postanowiła się zbuntować i zabrać głos.
Alicja przede wszystkim nie mogła się zgodzić na totalitarne, despotyczne i zupełnie bezprawne rządy Królowej Kier, karty do gry, która zdołała zastraszyć wszystkie inne postaci w Krainie. Jej rządy opierały się na lęku, kompleksach oraz zaniżonym poczuciu własnej wartości, rekompensowanym groźbami i agresją. Alicja obnażyła jej obłudę, sprzeciwiła się złu, które tamta krzewiła swoją postawą i udowodniła, że nic złego nie czeka mieszkańców Krainy za bunt i żądanie sprawiedliwych rządów. sprzeciw Alicji wywołany był więc niezgodnością jej wewnętrznych wartości z tym, co zastała w Krainie Czarów.