Alicja w Krainie Czarów – bohaterowie

Autor: Grzegorz Paczkowski

Alicja w Krainie Czarów to powieść Lewisa Carrolla, która weszła na stałe do kanonu klasyki literatury młodzieżowej oraz fantastycznej. Jej sukces w dużej mierze polegał na przedstawieniu mnóstwa postaci, które do tej pory w literaturze nie figurowały. Kraina Czarów pełna jest bowiem niesamowitych bohaterów, którzy swoimi cechami charakteru wprowadzają jeszcze bardzie baśniową aurę do powieści. 

Alicja

Główna bohaterka. Siedmioletnia dziewczynka, pochodząca z bardzo zamożnej angielskiej rodziny. Jest rezolutna, inteligentna i pewna siebie, ale również bardzo przyzwyczajona do życia w luksusach oraz do rozpieszczania jej i posłuchu. Po trafieniu do Krainy Czarów musi się zmierzyć z tym, że panują w niej zupełnie inne prawa niż te, do których przywykła w zwyczajnym świecie. Dzięki sile swojego charakteru udaje jej się przezwyciężać trudności, a nawet dokonać pewnych pozytywnych zmian w Krainie Czarów. Posiada nieco starszą od siebie siostrę, jednak nudzi ją książką, którą czyta i usypia jej na kolanach. 

Królowa Kier

Przywódczyni Krainy Czarów, karta do gry. Zastraszyła wszystkich mieszkańców Krainy, była władczynią surową, totalitarną, nie znoszącą sprzeciwu i upojoną swoją własną władzą. Jej władza w rzeczywistości była iluzoryczną fikcją, co zostało udowodnione przez Alicję

Król Kier

Mąż Królowej Kier, faktyczny władca Krainy Czarów, który jednak jest absolutnie zdominowany przez swoją małżonkę, której ulega we wszystkich kwestiach, ponieważ boi się jej i jej gniewu na siebie. 

Szalony Kapelusznik

Dziwna postać mężczyzny w nieswoich kapeluszach. Był on ekscentrykiem uwięzionym w pętli czasu, w momencie podwieczorku. Był obłąkany, przez większość czasu bełkotał niezrozumiale i zachowywał się w sposób irytujący. Był pogrążony we własnym świecie. Niekiedy jednak doznawał przejawu ostrości umysłu, a uwagi które wtedy czynił potrafiły zaskakiwać swoją trafnością i przenikliwością. 

Kot Dziwak

Outsider z Krainy Czarów, do której wprowadza Alicję. Trzyma się z daleka od innych postaci, jest chłodny i zdystansowany, a przy tym inteligentny i pewny swojej wartości oraz swoich celów. Uważa się za zwariowanego, ale na tle innych postaci z Krainy Czarów wydaje się zaskakująco normalny i racjonalny. 

Biały Królik

To właśnie ten bohater wprowadza Alicję do Krainy Czarów przez króliczą norę. Jest bardzo dziwny, nerwowy i neurotyczny. Traktuje dziewczynkę jak służącą, a w końcu odprawia ją w niegrzeczny sposób. 

Marcowy Zając

Postać, która organizowała przyjęcie, na którym wraz z Szalonym Kapelusznikiem utknął w pętli czasu. Jest dziwny, cieszy się ze smutku i dezorientacji Alicji. 

Pan Gąsienica

Postać epizodyczna, która jest niemiła dla Alicji, ale potem częstuje ją dziwnym grzybem, po spożyciu którego dziewczynka nagle zmienia swój wygląd i rozmiar ciała. 

Niby Żółw

Jeden z niewielu sympatycznych mieszkańców Krainy Czarów. Jest stary, schorowany i jedyne, co mu pozostało w życiu to wspominanie, którym chętnie obdarowuje w nadmiarze wszystkich,którzy go odwiedzają. 

Smok

Z pozoru groźny, ale tak naprawdę dość przyjazny służący gniewnej Królowej Kier. To właśnie on proponuje Alicji odwiedziny u Niby Żółwia. 

Walet Kier

Asystent pary królewskiej, który zostaje oskarżony przez Królową o kradzież. 

Mysz

Pierwsza postać, którą Alicja napotyka na swojej drodze w Krainie Czarów. 

Gołąb

Chce zorganizować wielki wyścig. 

Dodaj komentarz