Królowa Kier – charakterystyka

Autor: Grzegorz Paczkowski

Królowa Kier to jedna z bohaterek powieści Lewisa Carrolla, pt. Alicja w Krainie Czarów. Kiedy główna bohaterka trafia do tytułowej krainy, orientuje się, że nic nie działa w niej według praw i reguł, do których była przyzwyczajona w swoim rodzinnym świecie.

Charakterystyka Królowej Kier

Królowa Kier jest przede wszystkim władczynią absolutną i autorytarną. Włada bezwzględnie, a posłuch wśród poddanych uzyskuje i utrzymuje głównie przy pomocy strachu i lęku. Drżą przed nią wszystkie inne postaci zamieszkujące Krainę Czarów, a nawet sam Król Kier, którego żona zdominowała bez trudu. Co ciekawe Królowa Kier na tle innych postaci zamieszkujących Krainę Czarów, wydaje się być zaskakująco „normalna” i przystająca do rzeczywistości. Twardo stąpa po ziemi i konsekwentnie dąży do realizacji swojego celu, a cel ma właściwie tylko jeden – utrzymywać i wciąż poszerzać swoją władzę w Krainie Czarów. Bez względu na koszta oraz jakimikolwiek środkami. 

Władza Królowej Kier jest jednak w dużej mierze iluzoryczna, co w końcu wychodzi na jaw właśnie dzięki Alicji. Bohaterka okazuje się zwykłą kartą do gry, której jednak udało się wmówić innym postaciom, że jest lepsza od nich i że może zrobić im krzywdę. Dobrym przykładem są bardzo częste wyroki kary śmierci przez ścięcie głowy, jakie królowa feruje z prawdziwym upodobaniem. Wyroki zapadają, jednak nikt nie doświadcza rzeczywistej kary, nikomu nie dzieje się krzywda, co świadczy o ułomności całego systemu. Alicja na początku daje się nabrać na sztuczki Królowej Kier, lecz po czasie orientuje się w jej kłamstwach i demaskuje ją przez całą Krainą Czarów. 

Królowa Kier jest postacią negatywną, antagonistką Alicji w czasie jej pobytu w Krainie Czarów. Symbolizuje wszystkich totalitarnych władców, zaślepionych przez władzę, którzy nie rozumieją, że jest ona jedynie środkiem, a nie celem samym w sobie. Z drugiej strony Królowa Kier jest postacią smutną, która wydaje się głęboko wierzy ćw ustanowione przez siebie kłamstwa, na których zbudowała cały swój świat. Świat, który musiał boleśnie runąć w momencie, w którym został zdemaskowany. 

Dodaj komentarz