Alicja w Krainie Czarów – czas i miejsce akcji

Autor: Grzegorz Paczkowski

Alicja w Krainie Czarów Lewisa Carrolla to klasyczna dziś już powieść literatury młodzieżowej i fantastycznej. Czas i miejsce akcji powieści nie są jednoznacznie określone, choć można by raczej powiedzieć, że trudno jest je w ogóle wyznaczyć.

Powieść rozpoczyna się, gdy Alicja ma siedem lat i znajduje się w Wielkiej Brytanii, na jednej z angielskich prowincji, w ogrodzie posiadłości swoich rodziców. Jest letnie popołudnie w XIX wieku. Później jednak dziewczynka przenosi się do Krainy Czarów, która nie jest jednym jasno określonym miejscem w przestrzeni, a potem okazuje się istnieć wyłącznie w wyobraźni dziewczynki.

W Krainie Alicja odwiedza wiele miejsc, np. chatę Marcowego Zająca czy pałac Królowej Kier. Nie wiadomo ile czasu dziewczynka spędza w Krainie, jednak wydaje się to nie mieć znaczenia, gdyż czas również biegnie tam inaczej. Potrafi się na przykład w ogóle zatrzymać, czego ofiarą pada choćby Szalony Kapelusznik, uwięziony w czasie podwieczorku o godzinie szóstej. Prawa fizyki nie obowiązują więc Krainy Czarów.

Kiedy Alicja budzi się ze snu i wraca do rzeczywistości,okazuje się, że jest dokładnie w tym samym miejscu, co przed zaśnięciem, a więc nie mogło minąć zbyt wiele czasu. Potwierdza to fakt, że Kraina Czarów była wyłącznie jej sennym wyobrażeniem, ponieważ we śnie rzeczywiście takie pojęcia jak czas i przestrzeń nie mają większego znaczenia i mogą być zmieniane dowolnie. Pod pewnym więc kątem można by było stwierdzić, że akcja utworu rozgrywa się w ciągu jednego letniego popołudnia w Anglii pod koniec XIX wieku. 

Dodaj komentarz