Efektywna zdalna edukacja: narzędzia i scenariusze zajęć dla nauczycieli

Autor: Anna Morawska

Edukacja zdalna to model nauczania, oparty na komunikacji online. Pozwala on na edukowanie uczniów na odległość, co jest niezwykle pomocne zwłaszcza w przypadku takich sytuacji, jak wybuch pandemii czy klęski żywiołowe. Omawiany model nauczania może być jednak stosowany również w normalnych okolicznościach – po pandemii koronawirusa niektóre instytucje szkolne kontynuują zdalny lub hybrydowy system nauczania. W poniższym artykule opowiemy zatem o tym, jakie możliwości daje edukacja zdalna, z jakich narzędzi korzystać mogą nauczyciele oraz czym są scenariusze zajęć i jak mogą one pomóc w efektywnej edukacji zdalnej.

Edukacja zdalna – możliwości

Zdalny model nauczania to przede wszystkim szansa na edukowanie uczniów w sytuacji, kiedy z jakichś przyczyn nie mogą oni uczęszczać na zajęcia stacjonarnie. Do przyczyn takich należeć będą m.in. wymienione wyżej pandemie czy klęski żywiołowe. Edukacja zdalna to jednak również możliwość dotarcia do uczniów, którzy w danym momencie są chorzy lub osłabieni po chorobie. Model ten pozwala im na kontynuowanie nauki i jednoczesną troskę o zdrowie swoje i innych (zmniejsza się ryzyko zarażania innych uczniów poprzez kontakt np. z osobą przeziębioną).

Edukacja zdalna to również dobre rozwiązanie dla studentów – zwłaszcza tych, którzy studiują zaocznie i jednocześnie pracują na etacie w innym mieście/miejscowości. Wówczas zaoszczędzić mogą oni zarówno czas, jak i środki finansowe, które musieliby wydać na transport i/lub nocleg w innym mieście.

Zdalna edukacja – narzędzia dla nauczycieli

Aby zdalny model nauczania miał sens, musi być efektywny – tylko wtedy będzie przynosił oczekiwane wyniki. Skuteczność zdalnej edukacji zwiększają natomiast m.in. narzędzia, z jakich korzystać mogą nauczyciele.

Wśród narzędzi, pozwalających na efektywną edukację zdalną, wymienić możemy m.in. różnorodne komunikatory i aplikacje, umożliwiające audiowizualną komunikację online. Większość z nich posiada takie funkcjonalności, jak udostępnianie ekranu, przesyłanie plików, nagrywanie zajęć czy zapisywanie historii czatu – dzięki temu uczniowie mogą w dowolnym momencie wrócić do materiału i go powtórzyć. Do komunikacji posłużyć mogą również maile oraz portale społecznościowe.

Poza komunikacją, warto wspomnieć również o stronach internetowych, pozwalających na tworzenie i udostępnianie interaktywnych materiałów. Za ich pomocą nauczyciele tworzyć mogą dla uczniów różnego rodzaju quizy czy testy, które będą narzędziem, przydatnym podczas powtarzania określonej partii materiału.

Scenariusze zajęć dla nauczycieli – czym są i jak mogą pomóc?

W kontekście edukacji, zwłaszcza edukacji zdalnej, pomocne są również scenariusze zajęć dla nauczycieli. Są to szczegółowe plany przebiegu zajęć, uwzględniające omawiany materiał oraz przykładowe kwestie, jakie wypowiadać może nauczyciel. Scenariusze zajęć pomagają zatem dokładnie zaplanować lekcje, dzięki czemu będą one uporządkowane. Co więcej, korzystając z nich, nauczyciel zyska pewność, że poruszył wszystkie zaplanowane wcześniej kwestie.

Czemu scenariusze zajęć są szczególnie ważne w kontekście edukacji zdalnej? Otóż nauczanie online, zwłaszcza początkowo, może być nieco stresujące dla nauczycieli. Gotowy scenariusz będzie cenną podpowiedzią, dzięki której pedagog uniknie niechcianej pomyłki. Gdzie szukać gotowych planów zajęć? Scenariusze zajęć dla nauczycieli znaleźć można na różnorodnych stronach internetowych, poruszających tematy edukacyjne. Korzystajmy z ogólnodostępnych materiałów – dzięki temu edukacja zdalna będzie niezwykle efektywna, a wyniki, osiągane przez uczniów w pełni satysfakcjonujące.

Dodaj komentarz