Kontrowersyjni piłkarze i ich autobiografie

Autor: Anna Morawska

Byli zawodnikami w najlepszych polskich klubach. Posmakowali gry w ligach zagranicznych oraz w koszulce z orzełkiem na piersi. Wyznawali zasadę “nie ma futbolu bez alkoholu”. W tym tekście opisujemy cztery książki, których głównymi bohaterami są piłkarze. Wszystkie z nich to autobiografie napisane przez dziennikarzy sportowych. Jeśli lubisz wyraziste postacie, które podczas swojej kariery musiały walczyć nie tylko na boisku, ale też poza nim, to koniecznie zapoznaj się z tymi pozycjami.

“Tomasz Hajto. Ostatnie rozdanie”

Tomasz Hajto to jeden z najlepszych polskich obrońców w historii. Ma na swoim koncie 62 występy w kadrze narodowej. Przez wiele lat z powodzeniem grał w Bundeslidze, gdzie reprezentował barwy MSV Duisburg, Schalke 04 i 1. FC Nürnberg.

Jak te kluby radzą sobie bez Polaka? Jeśli posiadasz LVBet kod promocyjny, możesz na bieżąco śledzić wyniki 2. Bundesligi oraz 3 ligi niemieckiej.

Twardy i nieustępliwy na boisku, a poza nim kontrowersyjny. Do tego szczery i niegryzący się w język. Nic więc dziwnego, że jego historia stała się inspiracją do napisania książki. Opowieść piłkarza postanowił spisać Cezary Kowalski. O czym jest?

Hajto poprzez tę autobiografię chciał się przede wszystkim rozliczyć ze swoją przeszłością. Porusza w niej ciężkie i niewygodne tematy, głównie te pozaboiskowe, jak: afera z przemytem papierosów, spowodowany przez niego śmiertelny wypadek czy też uzależnienie od hazardu.

“Peszkografia. Będzie się działo”

Inną barwną postacią w polskim futbolu jest niewątpliwie Sławomir Peszko. Podobnie jak Hajto, błyszczał zarówno na boisku, jak i poza nim. Jego historię postanowił spisać dziennikarz Sebastian Staszewski.

W książce znajdziemy opowieść o chłopaku z Podkarpacia, który przebojem wdarł się na piłkarskie salony. W swojej karierze miał okazję grać przeciwko największym gwiazdom światowego futbolu. Dodatkowo jego najbliższymi przyjaciółmi są Robert Lewandowski i Lukas Podolski.

Czy rzeczywiście w jego życiu alkohol odgrywał dużą rolę? Jaki przebieg miał wieczór kawalerski, który zorganizował “Lewemu”? Czym zyskał sobie szacunek u Niemców? Jeśli interesują Cię odpowiedzi na te pytania, koniecznie powinieneś sięgnąć po ten tytuł.

“Dawid Janczyk. Moja spowiedź”

Dawid Janczyk był swego czasu jedną z największych nadziei polskiej piłki. Młody, utalentowany i świetnie radzący sobie na boisku. Co więc stanęło na przeszkodzie do osiągnięcia sukcesu?

Wielkie pieniądze, samotność, niewłaściwe towarzystwo, kluby nocne i nałóg. Wszystkie te elementy wrzucone do jednego worka stworzyły prawdziwą mieszankę wybuchową, która zniszczyła jego karierę. Ze szczegółami opisał to w tej książce Piotr Dobrowolski.

Życie Janczyka po tej spowiedzi niestety nie wróciła na właściwe tory. Wciąż zmaga się z demonami z przeszłości. Czy ostatecznie zdoła z nimi wygrać?

“Kowal. Prawdziwa historia”

Wojciech Kowalczyk kojarzy się obecnie z nie gryzącym się w język ekspertem piłkarskim. Nie owija w bawełnę, dlatego ludzie chętnie słuchają jego wypowiedzi. Zanim jednak stał się komentatorem bieżących wydarzeń, był jednym z najlepszych polskich napastników.

Jego historię spisał Krzysztof Stanowski. W książce znajdziemy nie tylko opis jego kariery, ale też wiele anegdot z życia pozaboiskowego. Jeśli interesujesz się piłką nożną i jeszcze nie miałeś okazji sięgnąć po tę pozycję, musisz szybko to nadrobić.

fot: shutterstock

Dodaj komentarz