Lubisz książki? Bibliotekoznawstwo to studia podyplomowe dla ciebie

Autor: Anna Morawska

Bibliotekoznawstwo to studia podyplomowe, na które decydują się nie tylko pasjonaci książek. To także kierunek, który umożliwia zdobycie uprawnień potrzebnych do znalezienia pracy w bibliotece szkolnej. Co warto o nim wiedzieć? Zapraszamy do lektury.

Ile trwają studia podyplomowe z bibliotekoznawstwa?

Bibliotekoznawstwo na studiach podyplomowych może trwać 2 lub 3 semestry. Długość nauki jest związana z zawodem uzyskiwanym przez absolwentów tego kierunku. W praktyce wygląda to następująco:

  • Bibliotekoznawstwo na 2-semestralnych studiach podyplomowych – trwa 275 godzin (w tym 60 godzin praktyk). Słuchaczem może zostać osoba mająca wykształcenie wyższe (wystarczą studia I stopnia). Absolwent może wykonywać zawód bibliotekarza, czyli pracować we wszystkich bibliotekach z wyjątkiem tych szkolnych i pedagogicznych.
  • Bibliotekoznawstwo na 3-semestralnych studiach podyplomowych – obejmuje 376 godzin, z czego 90 godzin to praktyki zawodowe. Kierunek jest przeznaczony dla osób z wykształceniem wyższym i przygotowaniem pedagogicznym, umożliwiający uzyskanie uprawnień do objęcia stanowiska nauczyciela-bibliotekarza oraz pracy w placówkach oświatowych. Oprócz tego absolwenci mogą znaleźć zatrudnienie w bibliotekach naukowych i publicznych (na stanowisku bibliotekarza).

Bibliotekoznawstwo – program studiów podyplomowych. Czego się nauczysz?

Wzięliśmy pod lupę program kwalifikacyjnych studiów podyplomowych z bibliotekoznawstwa trwających 3 semestry. Są one prowadzone zgodnie z dwoma aktami prawnymi:

  • rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 14 września 2023 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli;
  • rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela.

Jak wygląda plan studiów podyplomowych z bibliotekarstwa? Słuchacze zapoznają się z takimi zagadnieniami, jak historia książek i bibliotek, opracowanie formalne i rzeczowe zbiorów, organizacja biblioteki szkolnej i pedagogicznej, rynek książki współczesnej, edukacja artystyczna oraz metodyka pracy z czytelnikiem.

Studia podyplomowe z bibliotekoznawstwa – online czy stacjonarnie?

Wiele osób, które decydują się na kontynuację edukacji, staje przed dylematem, co wybrać: bibliotekoznawstwo na studiach podyplomowych online czy stacjonarnych? Jeżeli jesteś osobą aktywną zawodowo, mającą napięty grafik, z niepełnosprawnością lub mieszkającą w małym mieście czy na wsi – regularne dojazdy na uczelnie mogą okazać się nie lada wyzwaniem. W tych i innych przypadkach dobrym rozwiązaniem są studia podyplomowe z bibliotekoznawstwa online.

Słuchacze studiów podyplomowych z bibliotekoznawstwa online otrzymują dostęp do nowoczesnej platformy e-learningowej, dzięki której mogą zdobywać wiedzę i umiejętności z dowolnego miejsca na świecie i w dogodnym dla siebie czasie. Materiały dydaktyczne mają różne formy – od prezentacji po testy, a na zakończenie należy przygotować pracę dyplomową. Chcesz poznać więcej szczegółów? Sprawdź bibliotekoznawstwo na studiach podyplomowych.

Dodaj komentarz