Malarstwo renesansowe – główne cechy, przedstawiciele

Autor: Grzegorz Paczkowski

Renesans był niezwykłą epoką, w której sztuka, kultura, architektura i inne dziedziny życia niejako odradzały się po ciemnych wiekach średniowiecza, w których większość dziedzin życia ludzkiego i społecznego podporządkowanych było sprawom religijnym. Renesans przełamał tę zasadę, w centrum zainteresowania twórców stawiając człowieka. Widać to bardzo wyraźnie na przykładzie malarstwa. 

Główne cechy malarstwa renesansu

Malarstwo renesansowe zaczęło wzorować się na początkach tej sztuki w starożytności. Poszerzono tematykę dzieł. Nie dotyczyły już wyłącznie spraw religijnych, poruszały również rzeczy zwykłe, proste, codzienne. Malowano sielanki, pejzaże, portrety, sceny rodzajowe, a nawet akty. Tematyka religijna była oczywiście nadal obecna, lecz postrzegano ją dużo bardziej z ludzkiej perspektywy. Poszerzono gamę barw, którymi posługiwano się przy malowaniu, drewniane deski zamieniono na płótna, zaczęto używać farb olejnych. Największą zmianą było jedna wprowadzenie perspektywy, co nadawało nowo powstającym dziełom wyrazu głębi oraz niespotykanej dotąd autentyczności. 

Niezwykłą zmianą było wręcz anatomiczne podejście do malowania ludzkiego ciała. Miało to pewnie związek z odkryciami w dziedzinie biologi i anatomii oraz z odrzuceniem chrześcijańskiego tabu dotyczącego piękna ludzkiego ciała. Zarówno malarze, jak i rzeźbiarze renesansowi, przedstawiali ludzkie ciała z dokładnością trudną do osiągnięcia nawet dzisiaj. Jest to wynik fascynacji twórców odrodzenia nie tylko jedną dziedziną sztuki czy nauki, lecz wieloma jednocześnie (stąd powiedzenie „człowiek renesansu”, które określa kogoś o rozmaitych zainteresowaniach). Czerpali oni więc inspiracje z wielu źródeł. 

Najbardziej znani przedstawiciele malarstwa renesansu

Nazwiska największych twórców malarstwa renesansowego są znane dzisiaj chyba każdemu. Najsłynniejsi są mistrzowie włoscy, ponieważ to właśnie Włochy przodowały w odkrywaniu kulturowego dziedzictwa antyku. Każdy słyszał o Leonardzie da Vinci, Michale Aniele Buanarottim, Santo Boticellim czy Rafaelu. Inne kraje jednak również mają swoich przedstawicieli na kartach malarstwa renesansowego. Wspomnień należy choćby Holendrów, Hieronima Boscha, Petera Breughla czy Hansa Memlinga. 

Malarstwo renesansowe popchnęło całą sztukę nowożytną do przodu, dzięki czemu nastąpił ej dynamiczny rozwój. W innym razie ludzkość kulturowo utknęłaby na poziomie średniowiecza i dzisiaj pozbawieni bylibyśmy nie tylko wielu światowej sławy dzieł sztuki, lecz także architektury czy literatury. Malarstwo było w renesansie jedną z najważniejszych dziedzin sztuki, dlatego też do dzisiaj cieszy się adekwatną popularnością. 

Zdjęcie główne: Stworzenie Adama, Michał Anioł, domena publiczna

Dodaj komentarz