Anaruk, chłopiec z Grenlandii – plan wydarzeń

Autor: Grzegorz Paczkowski
 1. Anaruk jest dwunastoletnim chłopcem, który wraz z rodziną i swoim plemieniem mieszka na Grenlandii, jest Inuitą. 
 2. Na Grenlandii panuje surowy klimat, lato jest krótkie i dość mroźne, jednak Inuici wykorzystują je do jak najbardziej intensywnych polowań, by zgromadzić zapasy żywności na zimę. 
 3. Narrator wybiera się z miejscowymi na polowanie, w trakcie którego upolowanych zostaje pięć fok, a potem wszyscy pracują przy obrobieniu mięsa i skór.
 4. Inuici są bardzo uczciwym i pracowitym ludem, nie kradną, a jeśli ktoś postąpi źle, kara nie jest surowa; w skrajnych przypadkach wydala się winowajcę z osady.
 5. Następuje polowanie na renifery, w którym biorą udział wszyscy mieszkańcy osady – kobiety i dzieci naganiają renifery do pułapki, w której czekają mężczyźni z bronią; polowanie się udaje. 
 6. Narrator opisuje ucztę i zabawy Inuitów: rzucanie kamieniami do celu, podrzucanie człowieka na rozciągniętych skórach, kopanie czaszki morsa.
 7. Narrator opisuje zdolności Inuitów: potrafią oni nie tylko polować, przygotowywać żywność i ubrania, lecz także są bardzo uzdolnieni plastycznie; niestety mają problemy z liczeniem i umiejętnościami „technicznymi”.
 8. Anaruk z Omialikiem wyruszają na samowzwańcze polowanie na foki, w trakcie którego kra, na której stoi Anaruk odrywa się od lądu, lecz Omialikowi udaje się bardzo szybko sprowadzić pomoc w postaci dorosłych mężczyzn; Tugto ratuje Anaruka i wszyscy szczęśliwie wracają do osady.
 9. Zaczyna się zima, więc Inuici przenoszą się do innej siedziby, gdzie budują igloo, dzięki którym mogą przetrwać. Zimę wykorzystują do naprawy uszkodzonych sprzętów i broni, do tworzenia rzeźb, a także odpoczynku. Polują jeśli pozwalają na to warunki.
 10. W zasie jednego z polowań Tugto zostaje zraniony przez niedźwiedzia polarnego, Anaruk ratuje mu życie odwożąc go saniami do domu.
 11. W końcu przychodzi lato i Inuici wracają do swojej siedziby. Zaczynają z powrotem polować i udaje im się zabić wieloryba,co staje się pretekstem do wielodniowej uczty. 
 12. Pojawia się statek wielorybników i narrator postawia wrócić razem z wielorybnikami do domu. Żegna się ze swoimi inuickimi przyjaciółmi i obdarza ich różnymi prezentami. Oni dają mu amulety i zapewniają o swojej przyjaźni. 

Dodaj komentarz