Dziewczynka z parku – bohaterowie

Autor: Grzegorz Paczkowski

Dziewczynka z parku to powieść Barbary Kosmowskiej, w której poruszone zostają kwestie przemijania, odchodzenia oraz nawiązywania relacji. Wszystko to z perspektywy kilkuletniej dziewczynki i grona jej najbliższych, spośród których każda postać jest wyrazista i oryginalna. 

Andzia

Główna bohaterka. Uczennica drugiej klasy szkoły podstawowej. Rezolutna, lecz bardzo wycofana i zamknięta w sobie dziewczynka o wrażliwej duszy. Zmaga się z utratą ukochanego ojca. Jest bardzo dojrzała jak na swój wiek. Ostrożnie podchodzi do nawiązywania nowych znajomości, ale także docenia ich wagę, niełatwo zdobyć jej zaufanie. Jest czuła na ludzkie cierpienie, chętnie pomaga, kiedy może. Z boku sprawia wrażenie wiecznie smutnej i wyizolowanej ze społeczności szkolnej, lecz tak naprawdę po prostu ma melancholijne usposobienie i nie radzi sobie z brakiem taty, którego wspomina niemal na każdym kroku. 

Mama Andzi

Kobieta ogarnięta żalem po stracie męża i ojca swojej córeczki. Przez dłuższy czas nie daje sobie rady z żałobą, przez co zaniedbuje obowiązki rodzicielskie. W końcu jednak przełamuje się i inwestuje całą swoją uwagę w opiekę nad Andzią i miłość do niej. 

Babcia Andzi

Kobieta, która próbuje wesprzeć Andzię i jej mamę po utracie ich męża i ojca. Kobieta silna i mocno stąpająca po ziemi. 

Tata Andzi

Mężczyzna pojawiający się tyko we wspomnieniach Andzi. Mężczyzna spokojny, ciepły i opiekuńczy, który zawsze potrafił rozweselić córkę i żonę, i poprawić im nastroje. 

Jeremiasz

Szkolny kolega Andzi. Jest ciężko chory na cukrzycę, a przez przeciągające się pobyty w szpitalu, zawala obowiązki szkolne i nie zdaje do kolejnej klasy. Jest wrażliwy, spokojny i inteligentny. Przygarnął kiedyś porzuconego psa, Tanga, którego darzy wielką miłością i z którego jest bardzo dumny. Bardzo zależy mu na sympatii Andzi, którą udaje mu się w końcu zdobyć. Postać ciepła, budząca sympatię i współczucie.  

Olga

Szkolna przyjaciółka Andzi, z którą dziewczynka zaprzyjaźnia się w trakcie nieobecności Jeremiasza w szkole. Dziewczynki zbliża fakt, że obie wychowują się bez ojca. Również zaprzyjaźnia się z Jeremiaszem i pomaga mu w nadrobieniu zaległości wraz z Andzią. 

Dodaj komentarz