Katedra – bohaterowie

Autor: Grzegorz Paczkowski

Katedra Jacka Dukaja to jedno z najważniejszych dzieł polskiej literatury fantastycznej ostatnich dekad. Plejada bohaterów świetnie komponuje się w świecie, w którym ludzkość dociera do granicy możliwości swojego poznania. Granica wiary, nauki i magii, zaciera się, a ludzie, którzy tym właśnie kwestiom hołdowali przez całe życie, zaczynają się gubić. 

Pierre Lavone

Katolicki ksiądz, który zostaje przez swoich zwierzchników wysłany na Izmiraidy w celu zbadania dziejących się tam rzekomo cudów. Jest to człowiek o ścisłym umyśle, otwartym na świat i wszechświat. Wbrew pełnionej przez siebie roli, patrzy na zjawiska życiowo bardzo szeroko, na przykład chętnie wchodzi we współpracę z naukowcami. Chętnie zbiera wszelkie informacje o tajemniczej katedrze i żywokryście, nawet od ludz niestabilnych psychicznie. W końcu sam zaraża się dziwną chorobą i staje się bezsilny wobec pochłaniającej jego umysł choroby. Stwierdza, że wiara nie jest w stanie wyjaśnić ziejących się w przestrzeni kosmicznej cudów. Postać dynamiczna, która na początku wydaje się być pewna swojej doktryny i szybkiego rozwikłania sprawy, potem jednak nabiera wątpliwości i przyznaje się do własnej niewiedzy. 

Izmir Predu

Legendarny kapitan statku kosmicznego, który uległ uszkodzeniu w trakcie swojej misji kosmicznej. W trakcie awarii wylądował na jednej z planetoid, gdzie wraz z załogą oczekiwał na pomoc. Po zorientowaniu się, że nie wystarczy tlenu dla całej załogi, w heroicznym i szlachetnym geście poświęcenia się, odebrał sobie życie i w ten sposób uratował swoich podwładnych. Po jego śmierci nazwano jego imieniem grupę planetoid, na których zaczęły dokonywać się cuda i tajemnicze uzdrowienia. 

Gazma

Schizofrenik, który mieszka w pobliżu katedry. Obecność żywokrystu rzekomo wyleczyła jego głębokie problemy psychiczne, jednak uzależniła go od siebie, ponieważ mężczyzna nie był w stanie opuścić planetoidy – wówczas jego choroba na powrót wracała do pełni sił. W końcu człowiek ten znika i nie wiadomo, co konkretnie się z nim dzieje. Ksiądz Pierre Lavone jednak podejrzewa, że został on całkowicie wchłonięty w kompozyt katedry i zamienił się w jej kamienną część. Gazma często rozmawiał z księdzem, mężczyźni wymieniali się doświadczeniami i spostrzeżeniami, dlatego zniknięcie schizofrenika tak bardzo zaniepokoiło duchownego. 

Doktor Wasojfemgus

Asystent księdza Lavone’a w pierwszym etapie jego badań. Specjalista od ekonomii i gospodarki na Izmiraidach. 

Kotter Ugerzo

Człowiek, który stał się pierwszym uzdrowionym mężczyzną poprzez wizytę przy grobie Izmira Predu. Był członkiem bardzo bogatej rodziny, która w ramach wdzięczności ufundowała posadzenie na cudownej planetoidzie żywokrystu, co przyczyniło się w przyszłości do powstania katedry. 

Magdalena Kleinert

Jedna z badaczek działających na planetoidzie. Zajmuje się wydobywaniem Czarnej Waty i badaniem żywokrystu. Chętnie współpracuje z księdzem Lavonem i dzieli się z nim informacjami, które do tej pory udało jej się zdobyć dzięki pracy naukowej. Reprezentantka podejścia naukowego i specjalistycznego do badania nowych zjawisk. 

Jack Mirton

Przyjaciel księdza Pierre’a Lavone’a. Również osoba duchowna. 

Dodaj komentarz