Hektor to w literaturze symbol niezłomnej odwagi oraz honoru. Trojański żołnierz był nie tylko świetny na polu walki. Największym podziwem napawa fakt, że honorowo stanął do walki nawet wtedy, gdy był niemal pewny, że zginie. Wszystko to zaś zrobił w obronie honoru swojej rodziny, swojego brata i swojej ojczyzny.
Charakterystyka Hektora
Hektor to jeden z bohaterów słynnego eposu autorstwa Homera, pt. Iliada. Dzieło opowiada o ostatnim etapie oblężenia Troi przez Greków. Hektor był synem króla trojańskiego, Priama, oraz bratem Parysa, tego, który zuchwałym uprowadzeniem Heleny ściągnął nad swój kraj zagładę. Hektor słynął ze swojej szlachetności oraz niezwyciężoności jeśli chodzi o wszelakie rodzaje walki. Dla innych żołnierzy zawsze był wzorem do naśladowania, a dla starego ojca powodem do dumy. Przyćmiewał i przewyższał pod tym względem brata. Hektor był honorowym, szlachetnym niesamowicie odważnym człowiekiem.
Hektor wiedział, że najbardziej niebezpiecznym żołnierzem w armii greckiej jest Achilles, więc od początku wojny miał na niego oko. W pewnym momencie dostrzegł go na polu bitwy, a ściślej rzez ujmując jego zbroję. Stanął więc ze swoim przeciwnikiem do walki i zabił go. Dopiero wówczas okazało się, że miał do czynienia z Patroklosem, młodym przyjacielem Achillesa, który ubrał zbroję swojego mistrza i idola, by siać większy postrach. Gdy dowiedział się o tym Achilles, na oczach całej Troi wyzwał Hektora na samodzielny pojedynek.
Był to decydujący moment w życiu Hektora. Wiedział, że Achilles jest przeciwnikiem niemal nie do zwyciężenia, a teraz w dodatku był opętany wściekłością i chęcią zemsty. Mimo to wiedział, że jeżeli nie stanie do walki zhańbi nie tylko swoją rodzinę, lecz całą Troję. Założył więc swój pancerz i stanął do walki, lecz szybko okazało się, że jego przewidywania były słuszne. Achilles zabił go i zbezcześcił jego zwłoki, które z obozu wroga odzyskał dopiero Priam.
Cała ta historia świadczy o niewiarygodnym poczuciu odpowiedzialności księcia za całą Troję. Mógł pozostać za bezpiecznymi murami, których Achilles nie byłby w stanie sforsować. Wiedział jedna, że zabił Patroklosa w nierównym pojedynku i że Achillesowi należy się ten rewanż. Potrafił do końca zachować dumę i godność. Walczył z całych sił i oddał życie w najbardziej rycerski ze sposobów – na polu walki, walcząc o godność.
Myślę, że Hektor to bohater, którego warto stawiać za wzór. Oczywiście nie należy życzyć sobie, byśmy mogli sprawdzać swoje cnoty w sytuacji wojny, lecz bohater ten wykazywał wiele cech, którymi możemy posługiwać się na co dzień. Był odpowiedzialny, dbał o honor rodziny i nie pozwoliłby nikomu skrzywdzić żadnego z jej członków. Sprawy państwowe stawiał wysoko ponad własnym interesem, dla ojczyzny oddał życie. Był szlachetny i mądry, a przy tym niemal niezwyciężony na polu bitwy, czego niejednokrotnie dawał dowody nawet w czasie oblężenia Troi. Nic więc dziwnego, że wzbudzał podziw, ponieważ połączenie tylu cnót w jednym człowieku wydaje się niemożliwe. A jednak trojański książę był ideałem rycerza pod każdym względem. Do dzisiaj Hektor jest obecny w popkulturze jako żołnierz idealny, który zawsze jest gotowy do największych poświęceń.