Chilon Chilonides to jeden z najważniejszych bohaterów Quo vadis, który doświadcza wewnętrznej przemiany. Jest to przemiana na wielką skalę, bowiem na początku trudno nazwać Chilona zbyt uczciwym człowiekiem, natomiast śmierć ponosi jako chrześcijański męczennik.
Kiedy poznajemy Chilona Chilonidesa jest on w zasadzie włóczęgą, żebrakiem, który chwyta się każdego możliwego zajęcia, które może przynieść mu jakiś zysk. Jest człowiekiem inteligentnym i obdarzonym wielkim darem do wysławiania się, dzięki czemu z łatwością przychodzi mu przekonywanie różnych ludzi do swoich prawd. Niestety w większości przypadków Chilon Chilonides wykorzystuje tę umiejętność w podłych celach. Oszukuje ludzi, zwodzi ich i manipuluje. Kłamie na pewno na temat swojej profesji, wielokrotnie zmienia wersję swojej przeszłości tak, jakby wciąż chciał się przed kimś ukryć, co również nie stawia go w pozytywnym świetle.
Kiedy otrzymuje zlecenie odnalezienia Ligii bez trudu wykorzystuje do tego swoje podłe umiejętności, przy okazji próbując zlecić zabójstwo Glaukusa – chrześcijanina, którego rodzinę Chilon Chilonides wydał kiedyś na śmierć, i którego teraz chciał się pozbyć. Mistyfikacja wychodzi jednak na jaw, co ujawnia również tchórzliwość Chilonidesa. Kiedy tylko orientuje się, że został zdemaskowany, zaczyna rozpaczliwie i żenująco błagać o wybaczenie, a kiedy je otrzymuje płaszczy się przed chrześcijanami, lecz w gruncie rzeczy jest zadowolony, że mu się upiekło.
W wyniku wielu wydarzeń Chilon Chilonides konfliktuje się z Winicjuszem i w akcie zemsty wydaje cezarowi adresy kryjówek chrześcijan, by ten mógł zrzucić na nich winę za pożar Rzymu. Po tym wydarzeniu Chilon Chilonides otrzymuje wysokie stanowisko, staje się bogaty i od razu zaczyna gardzić ludźmi, z którymi zadawał się jako nędzarz. Władza od razu uderza mu do głowy. Kiedy jednak dociera do niego, że stał się przyczyną tysięcy śmierci chrześcijan, załamuje się psychicznie i oddaje się w ich ręce. Przyjmuje chrzest i trafia do niewoli rzymskiej już jako chrześcijanin. Nie chce już jednak zgodzić się na współpracę z Neronem, za co zostaje skazany na męczeńską śmierć razem z innymi chrześcijanami.
Chilon Chilonides to postać skomplikowana. Człowiek, który całe życie przeżył w okrutny, nieuczciwy i nikczemny sposób i potrzebował naprawdę dużego wstrząsu wewnętrznego, żeby dostrzec swoją winę i szczerze jej pożałować. Otrzymał przebaczenie, ale na początku nie potrafił go docenić. Otrzymał władzę i bogactwo, którego tak bardzo pragnął, ale bardzo szybko się nimi zakrztusił. Dopiero, kiedy zobaczył, co Imperium Rzymskie zrobiło z wiedzą, którą sam mu podarował, nawrócił się. Na pewno pod względem moralnym ta postać może wzbudzać ogromne kontrowersje, jednak nie ujmuje jej to ciekawości. W pewien sposób bohater ten niesie nadzieję, bo jeśli on po wszystkich swoich grzechach był w stanie zasłużyć na przebaczenie, to znaczy, że naprawdę dla każdego człowieka jest na to iskierka nadziei.