Makbet – motywy literackie

Makbet to jeden z najsłynniejszych dramatów wszech czasów. Stworzył go angielski mistrz teatru, William Szekspir, opierając się w części na prawdziwych zdarzeniach. Do dziś utwór ten pozostaje niedoścignionym studium mrocznej strony ludzkiej duszy i psychiki, a także zgubnego wpływu chciwości i dążenia do władzy. Oto najważniejsze motywy literackie, jakie zawiera w sobie to legendarne dzieło. 

Charakterystyka porównawcza Makbeta i lady Makbet

Makbet oraz jego żona stanowią jedno z najsłynniejszych i najbardziej mrocznych małżeństw w historii literatury. Połączyła ich nie tylko miłość, ale też żądza władzy, zdolność do okrucieństwa, a wreszcie tajemnica wspólnie popełnianych zbrodni. Wciąż aktualne są dociekania, które z nich było prawdziwym motorem całej tragedii, a które tylko ofiarą drugiego. A może mroczne instynkty wyzwolili w sobie nawzajem?

Konflikt racji jako motyw literacki. Omów zagadnienie na podstawie Romea i Julii Williama Szekspira

Romeo i Julia to bezapelacyjnie najbardziej znany dramat miłosny i jedna z najsłynniejszych tragedii Williama Szekspira w historii literatury światowej. Historia dwojga młodych kochanków, którzy nie mogą zrealizować swojej wielkiej miłości przez zadawniony konflikt pomiędzy rodzinami, z których pochodzą, stworzyła niejako nowy kanon dramatu i nowy sposób opowiadania o miłości, nieszczęściu, waśniach i konsekwencjach nieuzasadnionej, ale wciąż podsycanej przez ludzi nienawiści do bliźnich.

x