Cechy dramatu szekspirowskiego

William Szekspir to jeden z najwybitniejszych dramatopisarzy i twórców teatralnych w historii sztuki nie tylko europejskiej, lecz także ogólnoświatowej. Autor ten napisał wiele dzieł, które do dzisiaj stanowią żelazną część klasyki literatury.

Makbet jako tyran

Makbet to jedno z tych dzieł, które mimo upływu setek lat od jego stworzenia, pozostają aktualne nadal i będą aktualne chyba już (niestety) zawsze. Dlaczego? Dotyczy bowiem deprawującego wpływu, jaki władza ma jednostkę ludzką.

Makbet – motywy literackie

Makbet to jeden z najsłynniejszych dramatów wszech czasów. Stworzył go angielski mistrz teatru, William Szekspir, opierając się w części na prawdziwych zdarzeniach. Do dziś utwór ten pozostaje niedoścignionym studium mrocznej strony ludzkiej duszy i psychiki, a także zgubnego wpływu chciwości i dążenia do władzy. Oto najważniejsze motywy literackie, jakie zawiera w sobie to legendarne dzieło. 

Charakterystyka porównawcza Makbeta i lady Makbet

Makbet oraz jego żona stanowią jedno z najsłynniejszych i najbardziej mrocznych małżeństw w historii literatury. Połączyła ich nie tylko miłość, ale też żądza władzy, zdolność do okrucieństwa, a wreszcie tajemnica wspólnie popełnianych zbrodni. Wciąż aktualne są dociekania, które z nich było prawdziwym motorem całej tragedii, a które tylko ofiarą drugiego. A może mroczne instynkty wyzwolili w sobie nawzajem?

Malkolm – charakterystyka

Malcolm to jedna z postaci drugoplanowych w Makbecie. 

Banko – charakterystyka

Banko to jeden z głównych bohaterów Szekspirowskiego dramatu, pt. Makbet. 

Dunkan – charakterystyka

Król Duncan jest w dramacie postacią drugoplanową, choć niezwykle istotną dla fabuły. To od jego zamordowania bowiem rozpoczyna się ciąg tragicznych wydarzeń, które z głównego bohatera i jego żony czynią straszliwych morderców i które doprowadzają do państwowej katastrofy.

Lady Makbet – charakterystyka

Lady Makbet to jedna z najsłynniejszych kobiet w literaturze światowej. Przy okazji również jedna z jej najsłynniejszych zbrodniarek. Trudno w literaturze odnaleźć postać kobiecą o bardziej skomplikowanej i nieprzystającej do swojej płci, mrocznej i bezlitosnej naturze.

Makbet – charakterystyka

William Szekspir jest chyba najsłynniejszym dramaturgiem na świecie, a Makbet to jedno z jego najsłynniejszych i najważniejszych dzieł. Opowiada ono o historycznej postaci, władcy szkockim, zaślepionym przez żądzę władzy.

Konflikt racji jako motyw literacki. Omów zagadnienie na podstawie Romea i Julii Williama Szekspira

Romeo i Julia to bezapelacyjnie najbardziej znany dramat miłosny i jedna z najsłynniejszych tragedii Williama Szekspira w historii literatury światowej. Historia dwojga młodych kochanków, którzy nie mogą zrealizować swojej wielkiej miłości przez zadawniony konflikt pomiędzy rodzinami, z których pochodzą, stworzyła niejako nowy kanon dramatu i nowy sposób opowiadania o miłości, nieszczęściu, waśniach i konsekwencjach nieuzasadnionej, ale wciąż podsycanej przez ludzi nienawiści do bliźnich.