Ala to jedna z bohaterek Tanga Sławomira Mrożka. To młoda dziewczyna, która wychowuje się w świecie pozbawionym jakichkolwiek norm obyczajowych. Stąd też jej zagubienie i niezdecydowanie, które w bezlitosny sposób odbija się na głównym bohaterze, Arturze.
Charakterystyka Ali
Ala to osiemnastoletnia kuzynka głównego bohatera dramatu. Przez większość czasu ubrana jest w dziwną suknie z falbankami, która sprawia wrażenie piżamy. Jest ładną, atrakcyjną dziewczyną, coraz bardziej świadomą swojego oddziaływania na mężczyzn. Wychowuje się w domu Stomila i Eleonory i ulega krzewionym przez nich postawom. O ile jednak w postawie seniorów jest pewna autentyczność, o tyle w przypadku Ali widać, że jest ona pozbawiona jakiejkolwiek wiedzy o świecie i ludziach, i po prostu bezmyślnie kopiuje poglądy i zachowania ciotki Eleonory, których tak naprawdę nie rozumie, nie są to jej poglądy.
W Ali zakochuje się Artur. W młodej dziewczynie widzi on szansę na przywrócenie normalności w swoim domu. Ich relacja jest jednak napięta. Ala lubi prowokować i kusić mężczyzn, lecz nie jest jeszcze wystarczająco dojrzała, by wstąpić w poważny związek z mężczyzną. Często zmienia zdanie co do przyjęcia oświadczyn młodzieńca, choć później utrzymuje, że naprawdę go kocha. Nie umie kontrolować swoich ciągot, jest niestała w uczuciach. To, co mówi często różni się od tego, co robi. Mimo pozornie liberalnych i anarchistycznych poglądów, dziewczyna ulega młodzieńczym marzeniom o romantycznej miłości. Jest jednak zupełnie nieobeznana z postępowaniem w takich sytuacjach. Jej zachowanie zdradza niedojrzałość i nieukształtowanie charakteru. Ala daje się ponosić emocjom i prostym instynktom. Podoba jej się naturalność Edka, jednak trudno stwierdzić czy to jej prawdziwe uczucie, czy kolejna próba kopiowania zachowań Eleonory.
W końcu zdradza Artura z Edkiem w dzień ich ślubu, ponieważ uważa, że nie będzie to miało dla narzeczonego żadnego znaczenia. Myśli, że zdecydował się on na ślub wyłącznie z powodów konwencjonalnych. Artura jednak to wyznanie doprowadza do szału i bójki z Edkiem, w wyniku której zostaje zabity. Umierając wyznaje miłość wzruszonej do łez Ali.
Postać Ali pokazuje jasno, do czego może doprowadzić wychowywanie ludzi w oderwaniu od jakichkolwiek tradycji, zasad czy obyczajów. Stomil i Eleonora świadomie walczyli ze stereotypami i wyzwalali się ze społecznych naleciałości, jednak Ala znała wyłącznie taki świat. Sama nie musiała o nic walczyć, co doprowadziło do totalnego zaniku jej osobowości. Dziewczyna wie jedynie, jakie chciałaby mieć przekonania i poglądy, jednak nie może ich mieć. Jej charakter nie ma żadnych podstaw. Jest skazana na kopiowanie zachowań innych. Zachowań, które jej samej w ogóle nie służą.
Ala to postać, która wzbudza współczucie. Została zepsuta na samym starcie drogi życiowej. Niby dano jej szansę na bycie, kimkolwiek tylko zechce, z drugiej jednak strony, odebrano jej wszelkie środki i umiejętności, które są do tego niezbędne. Gdyby wychowywała się w innej rodzinie, miałaby dużo większe szanse na szczęśliwe życie.