Najnowsze podręczniki do nauki historii dla szkół ponadpodstawowych

Autor: Anna Morawska

Historia jest zdecydowanie jednym z najważniejszych przedmiotów ujętych w programie nauczania klas ponadpodstawowych. Nie tylko bowiem pomaga zrozumieć problemy współczesnego świata, ale też pozwala lepiej przyjrzeć się dotychczasowym dziejom kraju czy uczy wyciągania wniosków przyczynowo-skutkowych.

Ponadto na lekcjach historii uczniowie dowiadują się, w jaki sposób wyszukiwać oraz weryfikować informacje na podstawie różnych materiałów i tekstów źródłowych. Na jakie podręczniki do historii, warto jednak zwrócić szczególną uwagę w nadchodzącym roku szkolnym?

„Historia i teraźniejszość” – edycja 2022-2024

Podręcznik „Historia i teraźniejszość” to jedna z nowszych propozycji dedykowanych uczniom klas ponadpodstawowych. Kompendium w niezwykle przejrzysty oraz obiektywny sposób przedstawia wszystkie najważniejsze treści z historii Polski i świata w zakresie podstawowym. Zaprezentowane zagadnienia obejmują okres od 1945 roku do początków XXI wieku. Treści uporządkowane są w układzie chronologiczno-problemowym, a zasadnicze kwestie zostały dodatkowo uzupełnione o kluczowe pojęcia.  „Historia i teraźniejszość” pomaga efektywnie zgłębić wiedzę o dziejach ojczyzny oraz świata, jednocześnie ucząc jak prawidłowo wyciągać wnioski na przyszłość. 

„Poznać przeszłość”

„Poznać przeszłość” to seria podręczników do nauki historii dla klas liceum i technikum obejmująca najnowszą podstawę programową 2022. Wyróżnia się wyjątkowo przystępnym językiem, atrakcyjną szatą graficzną, a także ciekawymi infografikami. W dużym stopniu ułatwia nauczanie historii, kształci umiejętności pracy z mapą oraz pozwala na przybliżenie najważniejszych wydarzeń w dziejach kraju. „Poznać przeszłość 1” skupia się głównie na zagadnieniach związanych ze starożytnością i średniowieczem, zaś kolejne części prezentują treści z historii powszechnej świata oraz Polski. 

„Historia. Podręcznik” – zakres rozszerzony

„Historia. Podręcznik” jest rozszerzonym kompendium wiedzy proponowanym przez Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne. Najnowsza edycja została jednak wzbogacona o liczne teksty źródłowe, infografiki czy mapy historyczne, które pomogą w jeszcze skuteczniejszy sposób opanować określone zagadnienia. Podręcznik dodatkowo zawiera również wskazówki niezbędne do napisania argumentacyjnej wypowiedzi na egzaminie maturalnym.

Lekcje historii w szkole ponadpodstawowej pomagają uczniom lepiej zrozumieć współczesny świat. Tylko poprzez dogłębną analizę mechanizmów gospodarczych, politycznych i społecznych młodzi ludzie mogą pojąć obecny kształt cywilizacji i świadomie zmienić ją na lepsze.

Dodaj komentarz