Antek Boryna to jeden z głównych bohaterów powieści Władysława Reymonta pt. Chłopi. Jest to syn głównego bohatera powieści, Macieja, z którym jednak łączy go bardzo skomplikowana relacja. Z drugiej strony sam Antek również jest ojcem i mężem, co wywiera na nim jeszcze większą presję. To przykład bohatera, któremu okoliczności ewidentnie nie sprzyjają, a przez swoją odziedziczoną po ojcu zaciekłość i niechęć do ustępstw, wpada w prawdziwe kłopoty.
Charakterystyka Antka Boryny z Chłopów Władysława Reymonta
Antek Boryna to najstarszy syn Macieja Boryny, najbogatszego gospodarza w Lipcach. Ma żonę, Hankę, oraz dwójkę małych dzieci. Mieszka w chałupie ojca, zajmuje z rodziną jej połowę. Antek to mężczyzna o bardzo silnej budowie ciała, co zresztą przekłada się na siłę fizyczną, której używa przy pracy w polu, a niekiedy przy potyczkach z innymi chłopami. Mężczyzna jest sfrustrowany, ponieważ od wielu lat pracuje w polu na ziemi ojca, a nadal nie może pozwolić sobie na niezależne życie. Nastaje na ojca, by ten przepisał na niego ziemię – wówczas Antek mógłby wreszcie zacząć pracować na własny rachunek i wzbogacić się, lecz stary Boryna nie chce tego zrobić, bo boi się, że straciłby wówczas silną pozycję w rodzinie i we wsi. Antek nie mogąc znaleźć rozwiązania, popada w coraz większą frustrację. Dodatkowym nieporozumieniem pomiędzy mężczyznami staje się temat Jagny, którą Maciej Boryna chce pojąć za żonę, a z którą Antka łączy płomienny romans. Antek nie wytrzymuje wszystkich tych napięć i popada w szpony nałogu alkoholowego. Kolejna kłótnia z ojcem doprowadza do wyrzucenia jego i jego rodziny z domu.
Antek jest człowiekiem bardzo pracowitym i świadomym swojej wartości jako pracownika. Chciałby, żeby jego ciężka praca została w końcu doceniona i wynagrodzona przez ojca, co prowadzi go wręcz do obsesji na punkcie przejęcia ojcowskiej ziemi. Przez to mężczyzna staje się w pewnym momencie dla czytelnika nieco antypatyczny, lecz potem zmienia się. Po pobycie w więzieniu, niejako odzyskuje kontrolę nad własnymi myślami i odruchami, wewnętrznie się uspokaja. Zrywa romans z Jagną, godzi się z żoną, dla której ciągle żywi ogromne uczucie, jest dobry dla dzieci. Wydaje się również coraz bardziej czuć częścią wiejskiej społeczności, z którą wcześniej był nieco na bakier przez kwestię Jagny. Po tym jednak jak nie staje w jej obronie podczas linczu, odzyskuje – paradoksalnie – dobre imię. Staje się równoprawnym członkiem wsi, zyskuje akceptację i odzyskuje rodzinę. Zaczyna również patrzeć na siebie w kategoriach patriotycznych. Z mężczyzny zaślepionego żądzą posiadania i niezwracającego uwagi na społeczne normy, staje się dojrzałym gospodarzem, który swoją postawą zasługuje na poważanie i szacunek.
Antek Boryna to postać w pewnym sensie godna współczucia. Jego wymagania wobec ojca nie były wygórowane, jednak z różnych względów nie mogły się spełnić w konkretnym czasie. Romans z Jagną i pogłębiająca się frustracja i alkoholizm sprawiły, że popadł w niełaskę w oczach innych chłopów, oddalił się nawet od rodziny. Był jednak nadal człowiekiem uczciwym, który pragnął dobrego i spokojnego życia, bez strachu o to, że następnego dnia może zostać bez środków do życia, bo ojcowska ziemia, którą uprawia całe życie zostanie przepisana komuś innemu. W końcu jednak wszystkie te doświadczenia sprawiają, że Antek dojrzewa, chociaż jest to w jego przypadku gorzka dojrzałość. Wiąże się jednak z osiągnięciem statusu, którego pragnął przez całe swoje dotychczasowe życie we wsi Lipce.