Chłopi – bohaterowie

Autor: Grzegorz Paczkowski

Chłopi bardzo przekrojowo i dokładnie pokazują społeczność polskiej wsi na przełomie XIX i XX wieku. Jest to społeczność zróżnicowana, wyraźnie zhierarchizowana, chociaż posiadająca silny wspólny fundament. Reymont w swojej genialnej powieści zawarł mnóstwo ciekawych postaci, by jak najdokładniej sportretować opisywane przez siebie środowisko. 

Maciej Boryna

Główny bohater powieści. Najbogatszy chłop w Lipcach. Ma pięćdziesiąt osiem lat, czwórkę dzieci i dwa małżeństwa za sobą. Cieszy się bardzo silną pozycją we wsi i bardzo nie chce zostać zepchnięty na margines, więc – mimo wieku – zwleka z przepisaniem praw do ziemi na swoje dzieci. Jest silny zarówno fizycznie, jak i psychicznie, ma charyzmę, wzbudza respekt, czego nie waha się używać. Może zdobyć się na sprzeciwienie się opinii całej wsi, co udowadnia żeniąc się z Jagną. Jest człowiekiem sprytnym i w życiu kieruje się w pierwszej kolejności własnym interesem. Niekiedy bywa ciepły i troskliwy wobec swoich najbliższych. Jest bardzo przywiązany do posiadanej przez siebie ziemi. 

Jagna 

Córka Dominikowej, bogatej kobiety ze wsi. Dzięki majątkowi matki, nie musi pracować w polu ani w domu. Zajmuje się więc głównie zaspokajaniem swoich pasji, czyli miłości do wszelkiego piękna oraz romansom. Jest nielubiana we wsi, zwłaszcza przez kobiety zazdroszczące jej urody oraz powodzenia u mężczyzn. Jagna nie jest przywiązana do wartości materialnych, żyje beztrosko, z dnia na dzień. Ostatecznie niechęć wobec niej przybiera tak drastyczny obrót, że dziewczyna zostaje wywieziona poza granice wsi na furze gnoju. 

Antek Boryna

Syn Macieja. Człowiek pracowity i twardy. Ma żonę i dwójkę dzieci, jednak nie może się usamodzielnić. Mieszka w domu ojca, który nie daje się przekonać, by przepisać na chłopaka ziemię. To frustruje Antka, który czuje, że nie może pracować sam na siebie. Bywa zbyt ostry wobec swojej żony. Romansuje z Jagną, co odciąga do od rodziny, a odrzucenie i małżeństwo dziewczyny z jego ojcem popycha go w nałóg alkoholowy. Po wyjściu z więzienia, zmienia się. Zaczyna cenić rodzinę, odzyskuje szacunek we wsi. Nie sprzeciwia się, kiedy dochodzi do linczu Jagny. 

Hanka Borynowa

Córka starego Bylicy, żona Antka Boryny. Cicha, pokorna i pracowita kobieta. Cierpliwie znosi swój niełatwy los, mimo spotykających ją upokorzeń ze strony męża, wspiera go i usprawiedliwia. Zachodzi w niej zmiana, kiedy Antek trafia do więzienia i los dzieci i domu spoczywa na jej barkach. Staje się odważna, pewna swojej wartości, zaradna. Opiekuje się chorym Maciejem, czym zaskarbia sobie jego szacunek. Również Antek po powrocie do rodziny zaczyna traktować ją z szacunkiem.

Dominikowa

Matka Jagny. Kobieta bogata, dobrze sytuowana i ciesząca się szacunkiem we wsi. Hołubi córkę. Potrafi być złośliwa i pyskata. Jest chciwa i wśród mieszkańców Lipiec cieszy się złą sławą wiedźmy. 

Bylica

Ojciec Hanki Borynowej, który mieszka u swojej drugiej córki, Weroniki. Jest stary i nie może pracować, dlatego znajduje się na łasce innych. Pokornie znosi wszystkie docinki i niegodziwości ze strony Weroniki – zna swoje miejsce. W końcu wybiera los żebraka. 

Kowal

Mąż Magdy, córki Macieja Boryny. Człowiek chciwy, wyrachowany i dwulicowy. Zmienia poglądy w zależności od tego, co mu się aktualnie opłaca. 

Kuba Socha

Parobek Macieje Boryny. Dobry, pracowity i bardzo uczciwy człowiek. Walczył w powstaniu styczniowym. Umiera z wykrwawienia po tym jak odrąbał sobie zakażoną nogę. Z dumy nie wołał o pomoc. 

Witek

Parobek Boryny, który został przez gospodarza przygarnięty jako sierota. Przyjaźni się z jego córką, Józią oraz ze Kubą Sochą, od którego chętnie się uczy. 

Jagustynka

Stara, złośliwa i zgorzkniała kobieta. Wiejska plotkarka. Kiedyś liczyła się we wsi, jednak później przepisała ziemię na swoje dzieci, a te wyrzuciły ją z gospodarstwa. Od tamtej pory kobieta wysługuje się w innych gospodarstwach, by mieć dach nad głową i jedzenie.

Agata

Lipiecka żebraczka. Wypędzona przez rodzinę z domu, chodzi po okolicznych wsiach żebrząc. Zdobyte w ten sposób pieniądze odkłada, by w ostatniej godzinie życia stać ją było na przeniesienie się do domu. 

Roch

Wędrowny mędrzec, który raz na trzy lata przybywa do Lipiec. Jest powszechnie szanowany za swoją mądrość i miłosierdzie. Przyjmuje tylko to, co zostanie mu ofiarowane. Naucza dzieci, udziela rad dorosłym. Jest przesiąknięty duchem powstańczym. 

Grzela

Syn Boryny przebywający aktualnie w wojsku.

Józia

Najmłodsze dziecko Boryny, bardzo mała i wesoła dziewczynka. 

Ksiądz proboszcz

Postać na pozór bardzo uduchowiona, przy bliższym poznaniu okazuje się jednak chciwa i kierująca się w życiu własnym interesem, a nie wiarą, czy dobrem parafian. 

Mateusz

Trzydziestolatek, mieszkaniec Lipiec, którego głównym zajęciem życiowym jest uwodzenie kobiet, co niejednokrotnie staje się przyczyną konfliktów i bójek. 

Jacek

Człowiek starej daty, były powstaniec, krewny dziedzica. Dąży do porozumienia dworu z chłopami, chce załagodzić konflikt. Dobry człowiek. 

Dodaj komentarz