Czy książki pozwalają przeżyć niezwykłe przygody? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie w formie wypowiedzi argumentacyjnej.

Autor: Grzegorz Paczkowski

Książki, rozumiane jako międzypokoleniowy sposób przekazywania sobie literatury pięknej, to jeden z najbardziej pożytecznych wynalazków, jakimi do tej pory może pochwalić się ludzkość. To nie tylko ogromna ilość wiedzy o świecie, którą każdy z nas ma niemal na wyciągnięcie ręki, lecz przede wszystkim sposób na rozwinięcie wyobraźni, a także na przeżycie niewiarygodnych przygód bez wychodzenia z domu. W swojej pracy postaram się udowodnić, że książki jak najbardziej są do tego zdolne. 

Przykładów na poparcie tezy zawartej w temacie niniejszej pracy jest naprawdę wiele. Chciałbym jednak zwrócić uwagę na literaturę fantasy. Większość z nas w młodości na pewno marzyła o przeżyciu niezwykłej przygody rodem ze średniowiecza, z tą jednak modyfikacją, że świat ubogacony byłby o istnienia magi i nieprawdopodobnych stworzeń. Zostaliśmy wychowani na takich bajkach. W życiu dorosłym można jednak zaspokoić głód takich przygód dzięki literaturze. Przykładem może tu być na przykład literatura tworzona przez J.R.R. Tolkiena – światowej sławy klasyka literatury fantastycznej, autora, m.in. Hobbita, a także trylogii, pt. Władca Pierścieni. Wiele pokoleń czytelników zaufało już tej literaturze, która wciąga bez reszty. Niesamowita fabuła, mądrość płynąca z fabuły, wzorce postaw ludzkich i przede wszystkim absolutnie genialny i oryginalny świat przedstawiony – wszystkie te elementy sprawiają, że lektura Władcy Pierścieni jest niezwykłą przygodą intelektualną i estetyczną, którą chciałoby się przeżywać wciąż od nowa, z czego wynika fakt, że powieść ta zyskuje wciąż nowych wielbicieli. 

Jednak nie tylko literatura fantastyczna potrafi zabrać nas w niebywałą podróż. Mogą to być czasem również dzieła o dużo mniejszym „rozmachu”, jak choćby powiastka filozoficzna autorstwa Antoine’a de Saint Exupery’ego, pt. Mały Książę. Mamy w niej do czynienia jedynie z małym chłopcem podróżującym po różnych planetach, a większość fabuły to rozmowy, dialog, rozważania na tematy wartości życiowych i kondycji wnętrza ludzkiego. Mimo to nie ma chyba człowieka, który po przeczytaniu tej niewielkiej rozmiarowo książeczki nie powiedziałby, że jej lektura była dla niego piękną i pouczającą przygodą. Ponieważ przygody nie zawsze muszą być spektakularne, żeby były wartościowe. Mały Książę zmienił patrzenie na świat bardzo wielu ludzi. Od niemal wieku książeczka ta pobudza do refleksji zarówno dzieci, jak i dorosłych. 

Prawdziwa potęga dobrej literatury polega na tym, że dzięki niej możemy przeżyć rzeczy, które nie byłyby nam nigdy dane w rzeczywistości. To uwalnia nas od pewnej tęsknoty za czymś, czego nigdy nie doświadczymy. Przy okazji jednak możemy odebrać bardzo przydatną naukę życiową, którą można później wykorzystać. Uważam, że powyższe przykłady w wystarczający sposób udowadniają fakt, że dzięki książkom jesteśmy w stanie przeżywać niezwykłe przygody. Tak jest w istocie, jednak książki to dużo więcej, niż tylko emocjonujące wyprawy i pokonywanie kolejnych niebezpieczeństw. To mądrość, która może zostać z nami już do końca naszego życia i pomagać nam każdego dnia. 

Dodaj komentarz