Motyw władzy w literaturze – konteksty z różnych epok

Kwestia władzy, tego kto ją sprawuje, w jaki sposób oraz jaka odpowiedzialność na nim spoczywa to temat aktualny od tysięcy lat, odkąd zaczęły krystalizować się pierwsze formy cywilizacji. W każdym wypadku to jakaś określona mniejszość musi kierować większością. Rodzi to szereg wygód, ale i mnóstwo niebezpieczeństw. Tam, gdzie w ręku jednego człowieka spoczywa zbyt wielka władza, łatwo o nadużycia, niesprawiedliwość, chciwość.

Motyw wędrówki w literaturze – konteksty z różnych epok

Niektórzy porównują do wędrówki całe ludzkie życie. W końcu byt, tak jak każda droga, ma swój początek, swój bieg, w trakcie którego napotykamy na różnorodne przeciwności i przeszkody, a także swój koniec, gdy docieramy do celu – niekiedy w niespodziewanym dla siebie momencie. Wędrowanie jest czynnością tak bardzo ludzką i od tak dawna (od początku?) związaną z ludzkim istnieniem, że nie ma chyba bardziej uniwersalnego odniesienia do tego, co może dziać się w ludzkim wnętrzu.

Motyw przyjaźni w literaturze – konteksty z różnych epok

Przyjaźń to jedna z najbardziej wartościowych rzeczy w życiu. Każdy z nas potrzebuje przynajmniej jednego przyjaciela, któremu mógłby zaufać, zwierzyć się w trudnej chwili, poprosić o pomoc bez lęku, że zostanie oceniony lub odtrącony. Jednak o prawdziwą przyjaźń nie jest wcale tak łatwo. Istnieją bowiem ludzie, którzy bardzo chętnie mienią się naszymi przyjaciółmi dopóki nie wymaga to od nich żadnego wysiłku, odwracają się od nas, kiedy potrzebujemy pomocy.

Motyw podróży w literaturze – konteksty z różnych epok

Motyw podróży to jeden z najpopularniejszych i najczęściej wykorzystywanych motywów w literaturze każdej epoki. Podróże kształcą, jak mówi stare porzekadło, więc w ich trakcie jesteśmy w stanie nauczyć się wiele nie tylko o otaczającym nas świecie, lecz także o nas samych. Dlatego wielu literatów posyła bohaterów swoich dzieł w wielkie podróże, by ci mogli zmienić swoją perspektywę i na tej podstawie zmienić siebie samych, dojrzeć, stać się mądrzejszymi i dokonać wielkich rzeczy. 

Motyw samotności w literaturze – konteksty z różnych epok

Samotność jest dotyczącym chyba każdego człowieka na pewnym etapie życia. Bywamy samotnie przez brak bliskich ludzi wokół nas, lecz także wtedy, gdy otacza nas tłum, ale nie potrafimy dostrzec w nim nikogo nam sprzyjającego. Motyw samotności wielokrotnie pojawiał się w dziełach literackich różnych epok, ponieważ artyści w dużo bardziej intensywny sposób ją odbierają.

Podróż w wymiarze rzeczywistym i wewnętrznym. Omów zagadnienie na podstawie Kordiana Juliusza Słowackiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.

Każdy z nas chyba zna powiedzenie, w myśl którego “podróże kształcą”. Co to jednak tak naprawdę znaczy? Czy dzięki podróżom możemy dowiedzieć się więcej o zabytkach w innych krajach, zobaczyć egzotyczne krajobrazy, dowiedzieć się więcej o nieznanej nam historii lub posmakować nowych potraw?

Co skłania człowieka do podróżowania? Omów zagadnienie na podstawie Mitologii Jana Parandowskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.

“Podróże kształcą” – to powiedzenie słyszał chyba każdy z nas. Istotnie, podróżując mamy okazję poznawać nowych ludzi, nowe kultury i języki, smakować egzotycznych potraw czy po prostu poznawać inne krajobrazy. Podróż jako motyw literacki zajmuje bardzo dużo miejsca w literaturze i było tak od samych jej początków. 

Dzięki literaturze człowiek odkrywa wartości, którymi należy kierować się w życiu. Napisz rozprawkę w której rozważysz trafność tego stwierdzenia w argumentacji odwołaj się do wybranej lektury obowiązkowej oraz innego utworu literackiego.

Każdy człowiek posiada jakieś wartości, którymi kieruje się w swoim życiu. Z wiekiem najczęściej nabywamy doświadczenia, wiemy o świecie, życiu i innych ludziach coraz więcej, wiemy również coraz więcej o sobie samych. Na tej właśnie podstawie kształtujemy hierarchię swoich wartości. Bywa jednak że zestaw ten staje się z jakichś powodów wypaczony i podpowiada nam błędnie. Wówczas podpowiedzi należy poszukiwać w literaturze, ponieważ uważam, że jest ona skarbnicą ponadczasowych wartości, co postaram się udowodnić na przykładać w swojej pracy. 

Czy książki pozwalają przeżyć niezwykłe przygody? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie w formie wypowiedzi argumentacyjnej.

Książki, rozumiane jako międzypokoleniowy sposób przekazywania sobie literatury pięknej, to jeden z najbardziej pożytecznych wynalazków, jakimi do tej pory może pochwalić się ludzkość. To nie tylko ogromna ilość wiedzy o świecie, którą każdy z nas ma niemal na wyciągnięcie ręki, lecz przede wszystkim sposób na rozwinięcie wyobraźni, a także na przeżycie niewiarygodnych przygód bez wychodzenia z domu.