Napisz opowiadanie o spotkaniu Małego Księcia z Ebenezerem Scrooge. Jak ta wizyta wpłynęła na obu bohaterów? Czy czegoś ich nauczyła?

Mały Książę zorientował się, że ciemne pomieszczenie, w którym się znalazł jest czymś w rodzaju gabinetu, bardzo ciasnego i o bardzo niskim stropie. Pod ścianą pokoiku szerokiego na maksymalnie cztery kroki, stał taboret oraz niewielka ława, na której piętrzyły się papiery gęsto zapisane liczbami, banknoty oraz monety ułożone w absurdalnie wysokie wieżyczki. Nad lichą świecą, z której wosk kapał na ławę, pochylał się starszy mężczyzna o ostro zarysowanym nosie, na którym pewnie trzymały się okulary w cienkich oprawkach. Mały Książę ostrożnie wszedł w krąg światła. 

Jak Mały Książę dorastał do przyjaźni i miłości. Przemiana bohatera

Mały Książę to powiastka filozoficzna autorstwa Antoine’a de Saint-Exupery’ego, której głównymi tematami są przyjaźń, miłość i dojrzałość. Główny bohater, mały chłopiec, w stosunkowo niedługim czasie musi znaleźć odpowiedzi na pytania, na które nawet dorosłym trudno jest niejednokrotnie znaleźć odpowiedzi. Spróbujmy więc przyjrzeć się temu, jak Mały Książę dorastał do przyjaźni i miłości. 

Czy warto mieć przyjaciół? Wypracowanie na podstawie Małego Księcia

Jeśliby spytać przeciętnego człowieka, który ma najmniejszy nawet kontakt z literaturą, o książkę, która opowiada o przyjaźni, na pewno większość respondentów podałaby Małego Księcia. To właśnie z tej stosunkowo krótkiej opowieści (powiastki filozoficznej) pochodzą najpopularniejsze cytaty i aforyzmy odnoszące się do przyjaźni, któymi czasem posługujemy się na co dzień nie zdając sobie sprawy z ich pochodzenia. Antoine de Saint-Exupery opowiada jednak o przyjaźni w sposób, do którego nie jesteśmy przyzwyczajeni. Czy więc – odpowiadając na podstawie lektury Małego Księcia – warto w ogóle mieć przyjaciół? 

„Widzieć można tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu” – interpretacja i rozwinięcie tematu w oparciu o Małego Księcia

W dobie kultury obrazkowej, przyzwyczajeni jesteśmy do poświęcenia każdemu obrazowi dosłownie ułamków sekund. Również obrazowi drugiego człowieka. Chcemy umieć w mgnieniu oka rozpoznać, kim jest nowo poznana osoba, z kim mamy do czynienia, oraz wiedzieć, czy opłaca nam się wchodzić w nową relację. Zapominamy, że tak się po prostu nie da. Proces poznawania drugiego człowieka to proces wymagający czasu i zaangażowania, uwagi i poświęcenia, a nam przeważnie brakuje cierpliwości. O tym, co ważne przypomina nam Antoine de Saint-Exupery w swojej powiastce filozoficznej pt. Mały Książę. 

Podróże kształcą. Czego nauczył się Mały Książę podczas swojej wędrówki?

Główną częścią fabuły powiastki filozoficznej autorstwa Antoine’a de Saint-Exupery’ego pt. Mały Książę, jest samotna wędrówka tytułowego bohatera po wszechświecie i odwiedziny na różnych planetach. Spotyka on tam różnych dorosłych ludzi, od których próbuje dowiedzieć się czegoś istotnego o życiu, ale po każdym spotkaniu, po każdej kolejnej rozmowie jest coraz bardziej rozczarowany. To prawda, że podróże kształcą, ale czy zawsze w taki sposób, którego byśmy się spodziewali?

Czy Mały Książę jest książką tylko dla dzieci?

Przywykliśmy już do szufladkowania książek ze względu na to, jaką formę przybierają przedstawione w nich fabuły, a nie na to, jaki przekaz ze sobą niosą. Z tego powodu bardzo często przyporządkowujemy wartościowe dzieła do „literatury dziecięcej”, a przez to od razu traktujemy je jako mniej istotne, niewarte aż tak wielkiej uwagi, nieco je degradujemy, bo przecież wolimy czytać „poważne” książki dla dorosłych. Dobrym przykładem takiego (błędnego) przyporządkowania jest powiastka filozoficzna autorstwa Antoine’a de Saint-Exupery’ego, pt. Mały Książę. 

Dorośli są bardzo dziwni – czy Mały Książę dokonał słusznej oceny dorosłych?

Mały Książę to opowieść niezwykła – trudno pojąć, jak autor, Antoine de Saint-Exupery, w tak niewielkim objętościowo dziele zdołał zawrzeć tyle wątków, motywów i filozoficznych rozważań. Jednym z głównych tematów książeczki jest zmiana, jaka zachodzi w człowieku, kiedy przestaje być dzieckiem, a zaczyna być dorosłym. I pytanie, czy mimo wszystko nie lepiej postarać się zostać dzieckiem?

Mały Książę – motywy literackie

Mały Książę Antoine’a de Saint-Exupery’ego należy do gatunku powiastki filozoficznej, czyli dzieła z pogranicza literatury i filozofii właśnie. Dzięki temu połączeniu autorowi udało się w bardzo skromnym pod względem objętościowym dziele zmieścić prawdziwy ogrom wątków, tematów, kwestii, filozoficznych dylematów, powszechnych życiowych problemów i motywów literackich. Zwłaszcza tych ostatnich można w Małym Księciu odnaleźć prawdziwy ogrom, a przy każdej lekturze można dostrzec coraz to nowe ich znaczenia i sensy. Oto najważniejsze motywy literackie pojawiające się w Małym Księciu. 

W każdym jest coś, co zasługuje na podziw innych. Napisz rozprawkę, w której rozważysz trafność tego stwierdzenia. W argumentacji odwołaj się do Małego Księcia oraz innego utworu literackiego

Dzisiejszy świat przyzwyczaja nas nie tylko do szybkiego życia, lecz także do szybkiego myślenia, a co za tym idzie – szybkiego osądzania innych. Jesteśmy w swoich opiniach bardzo zero-jedynkowi, potrzebujemy szybkich opinii, by wiedzieć czy warto poświęcać czas danej znajomości, danemu człowiekowi. Nie dajemy sobie czasu na to, by dobrze poznać drugą osobę, potrafimy skreślać ludzi po bardzo powierzchownym ich poznaniu, tak zwane „pierwsze wrażenie”, zwłaszcza, gdy nie wypada zbyt pozytywnie, jest dla nas często wyznacznikiem tego, że nie warto się z kim lepiej poznawać. Żyjemy tak, pomimo że wiele dzieł literackich w bardzo piękny sposób stara się uświadomić nam, że „w każdym jest coś, co zasługuje na podziw innych”. 

Miłość czasem przynosi szczęście, a czasem cierpienie i rozczarowanie. Napisz rozprawkę, w której rozważysz jak miłość wpłynęła na postępowanie wybranych przez Ciebie bohaterów literackich. W argumentacji odwołaj się do Małego Księcia oraz innego utworu

Miłość to jeden z najczęstszych motywów pojawiających się w literaturze, w zasadzie od samego jej powstania. Nic dziwnego – to bardzo silne uczucie towarzyszy człowiekowi od zawsze, niezależnie od czasów. Trudno więc się dziwić, że silne emocje związane z miłością, od tysięcy lat inspirują twórców różnych dziedzin artystycznych, w tym literatury, by pisać, malować, fotografować czy komponować. Jednak miłość ma wiele twarzy i inspiracją może być zarówno jej spełniona postać, jak i tak nieszczęśliwa.