Na przełomie XIX i XX wieku kobiety na polskiej wsi nie miały łatwo. Były zdominowane przez mężczyzn, którzy bardzo często nie traktowali ich z należnym im szacunkiem, a przecież bez nich nie mogłoby istnieć i poprawnie funkcjonować żadne gospodarstwo. Przykładem takiej kobiety jest Hanka sportretowana przez Władysława Reymonta w Chłopach.
Charakterystyka Hanki z Chłopów Władysława Reymonta
Hanka to żona Antka Boryny, syna Macieja. Jest dobrą żoną i troskliwą matką. Jest cicha, pokorna, cierpliwa i wytrzymała. Nie sprzeciwia się mężowi, wspiera go, mimo iż on sam bardzo często źle ją traktuje – lekceważy ją, jest wobec niej opryskliwy i cały czas uważa ją za niewystarczająco dobrą gospodynię, podcina jej skrzydła. Hanka nie jest szczęśliwa, nie czuje się przez nikogo traktowana poważnie i nie widzi wyjścia ze swojej sytuacji. Czuje, że jakkolwiek by się starała, zawsze spotka się to z niezadowoleniem i oskarżeniem o niewystarczalność ze strony Borynów. Mimo to dziewczyna wspiera męża, usprawiedliwia go, stara się o pocieszać. Wie, jak ciężką sytuacją jest dla niego życie i pracowanie na ziemi ojca.
Później jednak w Hance zachodzi zmiana. Wydaje się, że coś w niej pęka, kiedy Antek odsuwa się od rodziny, a potem trafia do więzienia. Hanka dojrzewa w momencie, kiedy orientuje się, że los całej rodziny w całości spoczywa na jej barkach. Staje się odważna, nieustępliwa i pewna siebie. Rozwija w sobie również zmysł gospodarczy, opiekuje się dziećmi i odwiedza męża w areszcie, nadal go wspierając, ale już nie z pozycji zdominowanej i pokornej żony. Opiekuje się również starym Boryną. Poznaje swoją wartość, przez co nie boi się nawet sprzeciwić Antkowi. Dochodzi do wniosku, że to wyłącznie od niej zależy, jak będzie wyglądało jej życie oraz to, jaką pozycję zajmować będzie w małżeństwie, w rodzinie, w gospodarstwie, a także w całej wsi.
Hanka to postać pozytywna, która z początku budzi współczucie ze względu na swoją słabość i nieumiejętność zawalczenia o szacunek dla samej siebie ze strony najbliższych. Później jednak zaczyna budzić podziw, kiedy czytelnik widzi, jak świetnie kobieta potrafi poradzić sobie z trudnościami życiowymi i jak odnajduje w sobie coraz większą pewność siebie. Hanka Borynowa zdecydowanie mogłaby być przykładem dla wielu kobiet, które mają w sobie bardzo duży potencjał, ale ze względu na różne okoliczności życiowe nie zawsze są w stanie go w pełni zrealizować. Hanka to odważna kobieta, dobra, wspierająca żona oraz troskliwa i kochająca matka, a także świetna gospodyni.