Janosz Boka był czternastoletnim chłopcem cieszącym się największym szacunkiem wśród członków „armii”. Był dowódcą Placu Broni. Był rozsądny, powściągliwy i spokojny. Na każdą sprawę starał się patrzeć chłodno i z dystansem, tak, by nie ponosiły go emocje i by popełnił błędu w ocenie sytuacji. To urodzony dowódca, który zajmował zdecydowanie przeznaczone dla siebie miejsce.
Charakterystyka Janosza Boki
Janosz nawet w swoich wypowiedział był ostrożny, powściągliwy. Widać było, że starał się starannie dobierać słowa, by precyzyjnie wyrazić swoje myśli. Na każdy problem potrafił spojrzeć z zaskakującej dla innych chłopaków strony. Dlatego też był bardzo skuteczny w łagodzeniu i rozwiązywaniu sporów między swoimi podwładnymi. Boka był również bardzo wyrozumiały dla Nemeczka, nie traktował go aż tak lekceważąco jak inni, wręcz czuł do niego coś w rodzaju braterskiej troski. Chłopcy zbliżyli się do siebie w czasie wspólnej wyprawy do Ogrodu Botanicznego oraz przez fakt posiadania wspólnej tajemnicy – informacji o zdradzie Gereba, żołnierza rywalizującego z Janoszem o władzę na Placu Broni. Wówczas Boka wykazał się również niewiarygodną cechą – zataił fakt zdrady przed resztą chłopców, by nie oczerniać imienia dawnego przyjaciela. To przykład honorowego zachowania, jakie rzadko zdarza się nawet dorosłym. Janosz miał szacunek zarówno do swoich sprzymierzeńców, jak i do wrogów. Był także człowiekiem wrażliwym, chociaż w inny sposób niż melancholijny Nemeczek. Okazywał uczucia dopiero w najbardziej podbramkowych sytuacjach, np. w chwili śmierci Nemeczka. Nie krył wówczas łez, czym również dawał przykład innym, że są chwilę, kiedy najtwardszy z ludzi ma prawo załamać się ze smutku. Jako pierwszy zaczął zauważać zaangażowanie i poświęcenie Nemeczka dla Placu Broni. Kiedy ten pokonał Feriego Acza, czym przyczynił się do zwycięstwa z bitwie o Plac Broni, Boka nadał chłopcu rangę kapitana. Janosz był również zrozpaczony, kiedy okazało się, że wszystkie starania, a także śmierć Erna poszły na marne. Parę dni po zwycięskiej bitwie Plac Broni został zaanektowany pod budowę nowej kamienicy. To doświadczenie zupełnie zmieniło dowódcę chłopców, który zrozumiał wtedy, że świat nie jest rządzony przez sprawiedliwość.
Janosz Boka o bohater zdecydowanie pozytywny i godny szacunku. Był mądry i rozważny, nie rzucał słów na wiatr, każdemu problemowi przyglądał się uważnie i zawsze udawało mu się znaleźć rozsądne rozwiązanie. Był dla swoich podwładnych przykładem. To przykład kolegi i dowódcy, jakiego każdy chciałby mieć. Nie wstydził się również swojej wrażliwości, łez, wzruszenia, smutku. Nie odejmowało mu to jednak w oczach kolegów, a wręcz przeciwnie – Boka w ten sposób potrafił pokazać siłę, która tkwi w umiejętności przyznania się do słabości.