Deżo Gereb – charakterystyka

Autor: Grzegorz Paczkowski

Deżo Gereb był członkiem armii Janosza Boki, jednym z chłopców z Placu Broni. Pochodził z zamożnej rodziny i prawdopodobnie ten właśnie fakt miał dominujące znaczenie dla charakteru chłopaka. Był on bowiem człowiekiem zaborczym, porywczym, bardzo impulsywnym, szybko dawał się ponosić emocjom. Bardzo trudno przychodziło mu okazywanie pokory, niechętnie stosował się do rozkazów. Wydawało mu się, że zawsze wie najlepiej, był hardy i niepokorny. 

Charakterystyka Deżo Gereba

Gereba oprócz specyficznej hardości i braku posłuszeństwa charakteryzowała również żądza władzy. Wydawało mu się, że byłby dużo lepszym dowódcą chłopców z Placu Broni od Janosza Boki, jednocześnie czuł jednak przewagę dowódcy w kwestii charyzmy. Namiętność ta wywołała w nim ogromną frustrację, gdyż wiedział, że nigdy nie zostanie wybrany przewodniczącym drużyny, jeśli pod ręką będzie Boka, ponieważ on zawsze zwycięży, dzięki swojej nieposzlakowanej opinii. Frustracja ta sięgnęła w mało odpornym chłopaku granic i posunął się on do zdrady. Przez swoją słabość znienawidził Bokę i chciał przyczynić się do jego klęski, czym podkopałby autorytet swojego dotychczasowego dowódcy. Gereb przeszedł więc na stronę czerwonych koszul i zaoferował swoją pomoc w przejęciu przez nich Placu Broni. Dla chłopców, dla których najważniejszą wartością była lojalność, czyn ten był karygodny. 

Ostatecznie Gereb został publicznie upokorzony przez Nemeczka, który okazał się dużo odważniejszy od niego. W ten sposób Dezo stracił nawet w oczach czerwonych koszul, okazał się bowiem zwykłym zdrajcą, który jest w stanie poświęcić szczęście swoich dotychczasowych przyjaciół za obietnicę większej władzy. Ostatecznie chłopak przeszedł z powrotem na stronę chłopców z Placu Broni, lecz został za karę zdegradowany przez Janosza Bokę do rangi szeregowego. Rangę porucznika odzyskał dopiero po bitwie o Plac Broni, w której wykazał się dużą odwagą i walecznością. Chłopcy jednak mieli nigdy nie zapomnieć jego haniebnego czynu. 

Deżo Gereb to postać niejednoznaczna. Jego porywczy charakter zaprowadził go na manowce, w wyniku czego chłopak zdradził swoich przyjaciół i próbował przyczynić się do ich szkody. Z drugiej jednak strony Deżo zrozumiał w końcu swój błąd, żałował go i zrobił co w jego mocy, żeby zadośćuczynić swoim dawniejszym towarzyszom. Odzyskanie przez niego rangi porucznika świadczy o tym, że zdołał zrehabilitować się, przynajmniej częściowo, w oczach chłopców z Placu Broni. Jego czyn jednak na zawsze pozostał z nim. O Gerebie każdy musi wyrobić sobie swoje własne zdanie. Na pewno nie jest to bohater jednoznacznie pozytywny, wchodząc z nim w jakąkolwiek relację należałoby chyba zachować dużą ostrożność i powściągliwość, ponieważ nigdy nie można byłoby być pewnym jego zachowania. 

Dodaj komentarz