Chłopcy z Placu Broni – bohaterowie

Autor: Grzegorz Paczkowski

Każdy z bohaterów Chłopców z Placu Broni to bardzo ciekawa postać prezentująca odmienne cechy charakteru. Okazuje się, że już w wieku dziecięcym kształtują się w człowieku pewne postawy oraz wartości, które mogą mieć wpływ na jego dorosłe życie. 

Erno Nemeczek

Główny bohater powieści. Jedenastolatek o drobnej posturze, najmłodszy ze wszystkich chłopców. Charakteryzuje go duża wrażliwość i skłonność do smutku i melancholii, w stresujących chwilach często płacze. Jest lekceważony przez starszych kolegów, mimo że angażuje się w sprawy Placu Broni bardziej od nich. Jest odważny i potrafi wykazać się wielkim hartem ducha. Jest lojalny i honorowy, za co spotyka go kara ze strony czerwonych koszul. Zapada na zapalenie płuc, jednak mimo ciężkiej choroby zjawia się na Placu Broni, by pomóc kolegom w walce. Udaje mu się powalić Feriego Acza, dowódcę czerwonych koszul, czym przechyla szalę zwycięstwa na stronę chłopców z Placu Broni. Zmorzony chorobą, umiera do końca mając na ustach sprawy swojej armii. 

Janosz Boka

Dowódca chłopców z Placu Broni. Silny czternastolatek, który charakteryzuje się wielką charyzmą, rozwagą, rozsądkiem i powściągliwością. Wzbudza wielki szacunek w swoich towarzyszach, którzy chętnie wybierają go na swojego dowódcę. Boka jest człowiekiem wyważonym, zawsze starannie dobiera słowa, na każdą sytuację stara się spojrzeć z dystansu. Potrafi załagodzić każdy spór. Kiedy trzeba jest odważny i waleczny. Wykazuje się również dużymi zdolnościami strategicznymi. Jest również wrażliwy i w sytuacjach ekstremalnych nie wstydzi się przyznać do słabości. 

Feri Acz

Dowódca grupy czerwonych koszul. Dobrze zbudowany, postawny, samym wyglądem wzbudzający lęk i respekt. Krążą o nim plotki jakoby został wydalony ze szkoły za krnąbrność. Jest dobrym dowódcą, choć przejawia skłonność do okrucieństwa. Nie znosi nieuczciwości, gardzi podstępem, jest uczciwy. Chce zdobyć Plac Broni w uczciwej walce. Nie wzbrania się jednak przed nieczystymi zagraniami, przyjmuję informacje od zdrajcy Gereba, choć gardzi jego czynem. Nie reaguje, kiedy bracia Pastorowie wrzucają Nemeczka do lodowatego stawu. Acz docenia w ludziach odwagę. Potrafi być ostry wobec podwładnych, ale ma również szacunek do swoich przeciwników. 

Bracia Pastorowie

Członkowie grupy czerwonych koszul. Wielcy i silni, ponurzy bracia. Emanowała od nich wielka fizyczna siła. Byli też dobrymi dowódcami, chociaż charakteryzowała ich popędliwość i okrucieństwo,co pokazało się, gdy wrzucili małego i słabego Nemeczka do stawu za nieprzyjęcie propozycji dołączenia do ich gangu. 

Dezo Gereb

Członek armii Placu Broni. Krnąbrny i popędliwy chłopak. Ciężko mu przychodzi podporządkowanie się grupowej dyscyplinie. Chciałby być dowódcą grupy, lecz wie, że jest to niemożliwe dopóki w pobliży jest Boka. Z narastającej frustracji zdradza swoich towarzyszy, co w konsekwencji prowadzi do wzgardzenia nim przez obie grupy. W końcu dręczony wyrzutami sumienia wraca do chłopców z Placu Broni, gdzie usiłuje zadośćuczynić za swój czyn i w końcu zostaje zrehabilitowany. 

Czonakosz

Porywczy chłopak z Placu Broni. Znany ze swojego talentu do gwizdania. Zawsze miał przy sobie masę dziwnych i niepotrzebnych przedmiotów. Był odważny, co udowodnił w czasie wyprawy do Ogrodu Botanicznego. Był przychylny Nemeczkowi, chłopcy się kolegowali. 

Kolnay

Strachliwy chłopiec, który jednak kiedy trzeba było, znajdował w sobie pokłady odwagi, jak np. w czasie bitwy o Plac Broni, kiedy pełnił funkcję adiutanta generała Boki. 

Barabasz

Jeden z chłopców działających w Związku Kitowców. wciąż kłócił się z Kolnay’em. 

Profesor Rac

Nauczyciel, który stara się być surowy, jednak widać, że ma dobrotliwe usposobienie. Likwiduje Związek Kitowców. 

Dodaj komentarz