Karolcia – charakterystyka

Autor: Grzegorz Paczkowski

Karolcia jest tytułową bohaterką powieści Marii Kruger. Jest rezolutną dziewczynką, która otrzymuje dużą szansę w życiu – znajduje magiczny koralik, który potrafi spełniać wszystkie życzenia. To nie tylko sprawdzian jej dojrzałości, lecz także test na to, jak będzie potrafiła wykorzystać magię na rzecz innych. 

Charakterystyka Karolci

Karolcia jest ośmioletnią dziewczynką, o której wyglądzie wiadomo niewiele. Zwykle nosi włosy zebrane w kucyk, a także grzywkę. Ma okrągłą, ładną buzię i oczy, które nieco przypominają oczy kota. Karolcia jest bardzo spokojną dziewczynką, choć towarzyszą jej typowe dla jej wieku porywy emocji. Widać to w momencie, kiedy orientuje się, jaką moc ma znaleziony przez nią koralik i gdy na początku podejmuje nieracjonalne decyzje. Szybko jednak uczy się na swoich własnych błędach, kiedy widzi, że spełnianie życzeń na chybił-trafił nie jest najlepszą strategią i może wywołać nieprzewidziane i przykre skutki. 

O wielkim sercu Karolci świadczy fakt, że swojego daru nie zatrzymuje wyłącznie dla siebie. Używa magicznego koralika (owszem, najpierw do własnej zabawy), ale także dla załatwienia spraw o nieco ważniejszej randze. Widać to po jej oraz jej przyjaciela Piotrka zaangażowaniu w sprawę ewentualnej likwidacji ogrodu. Dziewczynka postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i udaje się samodzielnie do prezydenta miasta, by wpłynąć na jego decyzję. Mało kto z dorosłych ludzi miałby w sobie tyle siły, więc tym bardziej jest to rzecz godna podziwu i szacunku. 

Karolcia jest bardzo przyjacielska i otwarta. Po przeprowadzce do nowego miejsca, bardzo szybko nawiązuje nowe znajomości i orientuje się w nowym środowisku. Jest czuła zło i przemoc, co objawia się w jej niechęci do podwórkowych łobuzów. Bardzo dużym szacunkiem darzy swoich rodziców oraz ciocię Agatę, jest osobą bardzo rodzinną i ciepłą. Uwielbia zabawę.

Altruizm Karolci widać również po tym, że kiedy wiedziała już, że koralikowi pozostało mocy już tylko na jedno życzenie, nie wykorzystała go samolubnie, a przecież wielu ludzi postąpiłoby właśnie w tej sposób. Wraz z Piotrkiem podjęli decyzję, że tym ostatnim życzeniem uszczęśliwią również ludzi dookoła siebie. Wykorzystali moc koralika do tego, by każdemu spełniło się jego największe życzenie. Tak też się stało, a koralik zniknął na dobre. 

Karolcia to osoba bardzo dojrzała jak na swój młody wiek, charakteryzująca się ciepłem, altruizmem i otwartością na ludzi, ale także niezgodą na zło, niesprawiedliwość i przemoc. Można by o niej powiedzieć, że ma duszę na ramieniu, ponieważ w momencie kiedy los dał jej magiczne zdolności za pośrednictwem koralika, nie wykorzystała tej mocy wyłącznie dla siebie, nie roztrwoniła jej. Wręcz przeciwnie, pomyślała również o innych. Każdy chciałby mieć taką przyjaciółkę, jaką była Karolcia, ponieważ w takim towarzystwie zapewne zawsze moglibyśmy się czuć bezpiecznie, komfortowo pod takim względem, że w razie kłopotów nigdy nie zostaniemy pozostawieni samym sobie, zawsze ktoś nam pomoże. 

Dodaj komentarz