Karolcia – bohaterowie

Autor: Grzegorz Paczkowski

Karolcia to powieść, którą kochają chyba wszyscy, którzy mieli z nią do czynienia. Lektura wzbudza sympatię, ponieważ bardzo łatwo jest się utożsamić z jej bohaterami. Stanowią oni bardzo barwną plejadę ludzi w różnym wieku, widzianych jednak przez pryzmat dzieci, co nadaje im specyficznych barw. Możemy się w tych postaciach przejrzeć jak w lustrze. 

Karolcia

Główna bohatera. Ośmiolatka o okrągłej buzi i kocich oczach. Jest mądra i rezolutna. Odnajduje zaczarowany koralik, dzięki któremu może spełniać wszystkie swoje marzenia. Kiedy już rozumie, jaką moc zdobyła, dochodzi do wniosku, że musi wykorzystywać ją też na rzecz dobra innych. Jest otwarta, przyjacielska i pogodna. Jest też odważna i aktywna – lubi działać. Nie znosi przemocy i niesprawiedliwości. Nie może spokojnie patrzeć, jak dzieje się coś złego lub niepokojącego. Jest przywiązana do swojej rodziny i stawia ją na pierwszym miejscu. Jest towarzyska, więc łatwo nawiązuje nowe znajomości, kontakty i przyjaźnie. Od razu budzi sympatię. 

Piotrek

Sąsiad z bloku Karolci, do którego przeprowadziła się rodzina dziewczynki. To rezolutny i inteligentny chłopak z czwartek klasy. Interesuje się historią i geografią. Okazuje się świetnym kompanem Karolci w różnych przygodach. Jest zabawny i ma duże poczucie humoru, a także niezgłębioną ciekawość wobec świata i żądzę przygód. Podziela altruizm swojej koleżanki, więc razem tworzą dobraną parę. 

Rodzice Karolci

Rodzice dziewczynki nie zabierają wiele miejsca w powieści. Są raczej postaciami w tle, jednak zawsze kiedy się pojawiają, są przedstawiane jako osoby dobre, rozsądne i przede wszystkim bardzo kochające swoją córeczkę. 

Ciocia Agata

Ciocia Karolci. Kobieta nieco roztargniona, trochę bujająca w obłokach. Przez swoje roztargnienie często doprowadza do zabawnych sytuacji. 

Filomena 

Zła i przebiegłą czarownica, która prześladuje Karolcię, ponieważ chce odebrać jej niebieski magiczny koralik. Czarownica jest zdeterminowana i sprytna. Odnajduje Karolcia w coraz to nowych miejscach i podszywa się pod coraz to nowsze charaktery i postaci, byle tylko podstępem zdobyć magiczny przedmiot, który mogłaby wykorzystać do niecnych celów. Jest do cna zła, lecz w końcu zostaje poskromiona i zamknięta przez Karolcię oraz Piotrka w klatce w zoo jako niebezpieczne zwierzę. 

Prezydent

Prezydent miasta, w którym mieszka Karolcia. Pojawia się w momencie, kiedy ma zostać zburzony ogród pod budowę restauracji. Jest człowiekiem rozsądnym i dobrym, ale jest bardzo tłamszony i manipulowany przez Filomenę. Gdy jednak oswabadza się spod jej wpływów, pomaga dzieciom i ratuje piękny ogród przed zniszczeniem. W prezydencie jest wiele z dziecka uwięzionego w dorosłym ciele, co można zaobserwować po entuzjazmie, z jakim poddaje się przygodzie z dziećmi. 

Waldek i Robert

Dwóch podwórkowych rozrabiaków, którzy uprzykrzają czas innym dzieciom. Padają ofiarą zemsty, gdy Karolcia i Piotr stają się niewidzialni. 

Dorota i Asia

Sąsiadki Karolci w nowym miejscu zamieszkania. 

Taksówkarz

Człowiek, który podwozi Karolcię i ciocię Agatę do nowego mieszkania, lecz jest świadkiem magii niebieskiego koralika. Zdradza później, że sam w dzieciństwie też miał taki koralik. 

Dodaj komentarz