Maria to jedna z bohaterek dramatu autorstwa Zygmunta Krasińskiego, jednego z romantycznych wieszczów polskich, pt. Nie-boska komedia. To bardzo ciekawa postać kobieca. Jest ona młodą i piękną dziewczyną, w której zakochuje się, i z którą żeni hrabia Henryk, główna postać dramatu, poeta romantyczny. Dziewczyna jest bardzo szczęśliwa u boku męża, rodzi mu syna, Orcia i rodzina staje się jej absolutnym priorytetem. Dlatego też tak ogromnego wstrząsu doznaje, gdy Henryk postanawia opuścić rodzinę w poszukiwaniu realizacji swoich pasji poetyckich.
Charakterystyka Marii
Jak już powiedzieliśmy, Maria była szczęśliwa w związku i w rodzinie, którą stworzyła z Henrykiem, spełniała się jako żona i jako matka. Zdrada Henryka bolała ją więc w dwójnasób, po pierwsze straciła bowiem męża, a po drugie jej ukochany synek stracił ojca. Cała ta sytuacja przerosłą ją, więc kobieta desperacko oddało się modlitwie. Prosiła Boga o dar poetycki dla syna, ponieważ liczyła że przynajmniej w ten sposób wzbudzi on na powrót zainteresowanie i uczucie ojca.
Jej modlitwy zostały wysłuchane, chłopak otrzymał dar poetycki, lecz przypłacił to zgorzknieniem, przyspieszoną dojrzałością, pozbawieniem się radości dorastania oraz stopniową utratą wzroku. Radość Marii była więc krótkotrwała, ponieważ stan, do jakiego doprowadził się Orcio, przytłoczył ją jeszcze bardziej. Kobieta zaczęła chwiać się nawet na granicy utraty zmysłów. Mimo to jednak nadal wszystko, co robiła, robiła z myślą o swoim synu. Chciała zwrócić mu miłość i zainteresowanie ojca.
Maria może być symbolem kobiety idealnej jeśli chodzi o oddanie i zdolność poświęcenia się dla najbliższych, kochanych. Krasiński przy jej pomocy zwrócił jednak uwagę na wprost proporcjonalne wobec siebie cechy takie jak zaufanie i naiwność. Maria była dziecięco ufna, dlatego też nieszczęścia, które spadały na jej rodzinę, robiły na niej tak wielkie i mocne wrażenie. Zwrócić uwagę jednak należy na jej determinację i odwagę, które pomagały jej cały czas walczyć, nawet kiedy już wiadomo było, że nie da się odwrócić nieszczęścia od jej rodziny. Maria jest więc postacią godną wielkiego współczucia, ponieważ wycierpiała w swoim życiu wiele, mimo że nie zasłużyła na takie cierpienie.