Romeo i Julia to dwójka bohaterów dramatu autorstwa Williama Szekspira pod tym samym tytułem, którzy stali się najbardziej w historii rozpoznawalnym symbolem nieszczęśliwej i tragicznej miłości. Zwłaszcza współcześnie sztuka popularna przyzwyczaja nas do tego, że każda opowieść z uczuciem romantycznym w tle musi mieć swoje szczęśliwe zakończenie. Szekspir już czterysta lat temu udowodnił w wielki stylu, że nie zawsze tak jest i że czasem ludzkie niedociągnięcia, słabości i negatywne emocje potrafią zniszczyć i upodlić najpiękniejszą nawet miłość i doprowadzić do strasznej tragedii. Tak się stało w przypadku Romea i Julii, którzy za dążenie do wspólnego szczęścia musieli zapłacić najwyższą cenę. Do dzisiaj stanowią jeden z najtrwalszych w naszej kulturze symboli miłości tragicznej.
Głównym powodem tragizmu miłości Romea i Julii był fakt, że pochodzili oni z dwóch arystokratycznych rodzin, które władały Weroną i nienawidziły się nawzajem. Powodem tej nienawiści był zadawniony konflikt ciągnący się od tak dawna, że nikt już w zasadzie nie pamiętał, od czego się zaczął. Nie sprawiło to jednak, że wzajemna niechęć osłabła. Wręcz przeciwnie.
Gdy Romeo i Julia się w sobie zakochali, doszło do natężenia wzajemnej niechęci, w wyniku którego poszczególni członkowie obu rodzin musieli oddać życie. Kochankowie od początku wiedzieli, że ich miłość nie zostanie od razu zaaprobowana przez nestorów obu rodów, lecz właściwie z godziny na godzinę jakakolwiek na to szansa stawała się coraz mniej prawdopodobna. Romeo został wygnany z Werony przez księcia za karę za zamordowanie Tybalta, krewnego Kapulettich, a Julia miała zostać oddana za żonę synowi książęcemu, hrabiemu Parysowi.
Sytuacja stawała się coraz trudniejsza, a kochankowie coraz bardziej zdesperowani. Julia z rozpaczy godzi się na szalony plan ojca Laurentego, który daje jej narkotyk na kilkadziesiąt godzin zamieniający człowieka w umarłego. W wyniku nieporozumienia o fałszywej śmierci dowiaduje się Romeo i odbiera sobie życie przy ciele ukochanej. Po chwili ona się budzi i widząc, co się stało również odbiera sobie życie – tym razem naprawdę. Na miejsce tragedii przybywają przedstawiciele obu rodzin i dopiero widząc na własne oczy ogrom tragedii, do której doprowadziła ich wzajemna nienawiść, rozumieją swój błąd. Jest jednak za późno na to, by w jakikolwiek sposób próbować go naprawić.
Romeo i Julia to najbardziej tragiczni kochankowie w historii literatury. Do dziś ich historia jest pierwszym lub jednym z pierwszych skojarzeń na pytanie o motyw tragicznej, nieszczęśliwej miłości. Nic dziwnego – zupełnie nie z własnej winy zostali pozbawieni czegoś bardzo pięknego i szlachetnego, co jednak nie wytrzymało naporu nienawiści i zapiekłej złości w ludziach i środowisku dookoła nich.