Romeo i Julia – opis sceny balkonowej, plan wydarzeń, streszczenie

Scena balkonowa z Romea i Julii Williama Szekspira do dziś pozostaje jedną z najsłynniejszych scen miłosnych w historii literatury. Motyw kochanka wyczekującego ukochanej pod jej balkonem, a potem wyznającego jej miłość i liczącego na wzajemność, na stałe wrósł w świadomość publiczności i odbiorców, i był wielokrotnie kopiowany oraz naśladowany, nie tylko w literaturze i teatrze, lecz także w malarstwie i piosenkach. Zdarza się to zresztą aż do dzisiaj.

Romeo i Julia – bohaterowie

Romeo i Julia to najsłynniejszy dramat Williama Szekspira i jeden z najsłynniejszych dzieł teatralnych w historii literatury. Historia dwójki nieszczęśliwych kochanków zawładnęła wyobraźnią społeczeństw na kilka wieków i do dzisiaj jest obecna w popkulturze. Oprócz tych dwojga w dramacie można natrafić na wiele innych fascynujących postaci. 

Romeo i Julia – główne wątki

Romeo i Julia to dramat, który zawiera w sobie wiele wątków. Głównym z nich jest oczywiście miłość dwójki głównych bohaterów, jednak w tle możemy obserwować wiele innych kwestii natury filozoficznej czy społecznej. Dramat Williama Szekspira można więc czytać na bardzo wiele różnych sposobów, pod wieloma kątami i zawsze odnajdzie się w nim coś, czego wcześniej mogło się nie zauważyć. 

Motyw zemsty w literaturze – konteksty z różnych epok

Chęć zemsty to bardzo nikczemna cecha, która jednak w pewnych sytuacjach rodzi się w człowieku i potrafi doprowadzić do bardzo niebezpiecznych sytuacji. Niekiedy czujemy się skrzywdzeni lub należymy do grupy, która została potraktowana w jakiś sposób niesprawiedliwie. Naturalne jest dążenie do sprawiedliwości, jednak w pewnych sytuacjach emocje biorą górę i pragniemy odpłacić się innym tym samym,co spotkało nas.

Serce czy rozum? Którą z życiowych dróg uważasz za lepszą? Odpowiedz, przywołując w rozprawce odpowiednie przykłady literackie

Ludzka psychika składa się w takiej samej mierze ze sfery intelektualnej, jak i emocjonalnej. Niekiedy to, czego chce przysłowiowe serce jest nie do zaakceptowania dla rozumu i odwrotnie. Stąd też odwieczny spór serca i rozumu, który w swoim wnętrzu musi rozstrzygnąć każdy z nas na własną rękę. Wiele przykładów literackich może nam jednak pomóc odpowiedzieć na to kluczowe pytanie. 

Motyw szczęścia w literaturze – konteksty z różnych epok

Definicja szczęścia pozostaje do dzisiaj właściwie nieuchwytna, mimo że człowiek zastanawia się nad nią od zarania dziejów. Współcześnie mamy już tyle jego definicji, że każdy może znaleźć jakąś, która będzie odpowiadała właśnie jemu. Dla niektórych szczęściem będzie fortuna, dla innych bliskość ukochanej osoby, jeszcze ktoś inny poczuje się szczęśliwy, gdy zdobędzie najwyższy szczyt świata albo pojedzie w daleką podróż.

Czy człowiek XXI w jest wstanie zrozumieć postępowanie Romea i Julii? Uzasadnij swoją wypowiedz odwołując się do dramatu Szekspira oraz innych wybranych współczesnych dzieł literatury

Pytanie zawarte w temacie niniejszej pracy, wymaga doprecyzowania, zanim spróbuje się na nie odpowiedzieć. Co bowiem oznacza „zrozumieć” postępowanie Romea i Julii, tytułowych bohaterów dramatu Williama Szekspira. Zycie tych dwojga młodych kochanków, a także ich miłość, przebiegały w tak niesprzyjających warunkach, że trudno jest przypasować do nich jakiekolwiek miary, nie ważne w jakim wieku będziemy żyć.

Jak oceniasz zachowanie Romea z lektury Romeo i Julia?

Romeo jest tytułowym bohaterem jednego z najgłośniejszych i najsłynniejszych dramatów autorstwa WIlliama Szekspira, pt. Romeo i Julia. To bohater, który na stałe wpisał się w kulturę europejską i światową, w której funkcjonuje do dziś jako dobrze rozpoznawalny symbol tragicznej i nieszczęśliwej miłości. 

Napisz inne zakończenie Romea i Julii

Dokładnie w momencie, kiedy Romeo wziąć duży łyk trucizny z flakonika, poczuł na swojej skórze delikatne dotknięcie. Flakonik zatrzymał się tuż przy ustach, ponieważ jego umysł na ułamek sekundy się zatrzymał. W późniejszych latach dziękował Bogu, że nie zignorował tego delikatnego ruchu i że przed odebraniem sobie życia zapragnął jeszcze raz spojrzeć na ukochaną.

Motyw przebaczenia w literaturze – konteksty z różnych epok

Przebaczenie jest rzeczą bardzo istotną. Wiele religii świata opartych jest na przebaczeniu, ponieważ bardzo go potrzebujemy w życiu, chociaż niekiedy w ogóle nie zdajemy sobie z tego sprawy. Wbrew popularnej opinii, przebacza się głównie dla samego siebie, a nie dla tego, komu przebaczamy. Poprzez przebaczenie zrzucamy sobie bowiem z barków psychiczny ciężar noszenia w sercu urazu do kogoś i poczucia krzywdy, a wówczas stajemy się naprawdę wolni.